Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SZERSZÁM [ë] főnév -ot, -a v. -ja
  • 1. Olyan eszköz, amely vmely munka elvégzésében az emberi kéz hatóképességének növelésére, támogatására v. pótlására való. Famegmunkáló, formázó, mezőgazdasági, sűrített levegős szerszám; ügyel, vigyáz a szerszámira; beállítja, befogja, élesíti, gondozza, használja, kíméli, koptatja, óvja, reszeli a szerszámot. Amikor munkájába kezd, fölszereli magát szerszámokkal. A rajzeszközök a mérnök szerszámai. □ A kovácsműhely[ben]… mennyi titokzatos szerszám a falakon,… kalapácsok…, fogók. (Móricz Zsigmond) A harangok konganak,… hírül vinni minden dolgozónak, hogy le lehet tenni a szerszámot. (Nagy Lajos) || a. (műszaki nyelv) A gépnek cserélhető járuléka, eszköz, amely közvetlenül a munkadarabon (át)alakító munkát végez, pl. fúró, kés, maró, reszelő. Forgácsoló szerszám.
  • 2. (régies, gyak. gúnyos v. tréfás) Általában az az eszköz, tárgy, amellyel vki dolgozik v. vmely tevékenységet fejt ki, amelyet vmire használ. A cigányok előszedik ócska szerszámaikat, a kopott hegedűt, cimbalmot. □ [A süveg] bizony télre jó szerszám. (Tolnai Lajos)
  • 3. (népies) Lószerszám. Levette a szerszámot a ló fejéről. □ Amely paripán visszatért a fejedelem, azt a császár ide ajándékozta egész szerszámmal. (Mikes Kelemen) A csengők csörögtek a lovak szerszámján. (Krúdy Gyula) Ferenc a múlt héten vett új szerszámot a lovaira. (Tömörkény István)
  • 4. (elavult) Szer (2) □ Drága kenetekkel, illatos szerszámokkal szerelte fel magát. (Tolnai Lajos)
  • 5. (régies) Fegyver (1). □ Fényes sok szép szerszám, vitézlő nagy szépség, Katonatalálmány, új forma ékesség. (Balassi Bálint) Két felől a kápán két tömérdek fegyver – Egy hadi szekerce s egy buzogány hever: Otromba két szerszám, ordasnál ordasabb. (Arany János)
  • 6. (bizalmas, szépítő, eufemisztikus kifejezésként v. tréfás) Hímvessző.
  • Szóösszetétel(ek): 1. szerszámanyag; szerszámbeállítás; szerszámbőr; szerszámcsiszoló; szerszámedző; szerszámfej; szerszámgyár; szerszámgyártás; szerszámgyűjtemény; szerszámipar; szerszámkészlet; szerszámkocsi; szerszámköszörűs; szerszámműhely; szerszámosztály; szerszámpótlék; szerszámszekrény; szerszámszükséglet; szerszám-takarékosság; szerszámtartó; szerszámtáska; szerszámzsák; 2. fűszerszám; hámszerszám; kéziszerszám; lakatosszerszám; lószerszám; tűzszerszám; zeneszerszám.
  • szerszámos; szerszámoz.