Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (régies) Szemekkel (14) ellátott. (állattan) Szemes pillangók: a lepkék rendjének egyik családja; szárnyukon különféle színű foltok, szemek (14) vannak. || a. Szemes kályha: olyan cserépkályha, amely bemélyedő, üreges csempékből, szemekből (13a) áll, v. ilyenek vannak benne.
2. (átvitt értelemben, kissé népies) Fürgén és alaposan, mindenre kiterjedően figyelő, körültekintő, éberen vigyázó, a körülményeket, helyzeti előnyöket gyorsan felismerő, ügyes, szemfüles <személy>. Nem voltál elég szemes, ezért nem sikerült a dolog. Szemes emberekre van szükség. □ A király szemes, ügyes, meggondolt, s minden tekintetben veszedelmes ember. (Vörösmarty Mihály) Ebből az a rövid, de fontos tanulság, hogy máskor szemesebb légy. (Petőfi Sándor) Zsuzsika ez a bogárszem csöppség olyan volt, mint a csík. Eleven, mozgékony, szemes, ügyes, csinos, aranyos. (Móricz Zsigmond)
3. (mezőgazdaság) Szemekből (6) álló <termés>, ill. ilyet termő <növény>. Szemes növény; szemes takarmány, termés; szemes bab ←; szemes kukorica, tengeri. || a. Szemes bors, kávé: még meg nem tört, meg nem őrölt b., k.
4. (régies, irodalmi nyelvben) Láncszemekhez hasonló, egymásba kapcsolódó apró acélkarikákból álló. □ Köntöse alá vőn [= vett] szemes acél inget. (Arany János)
5. (tájszó) Nagy, szépen fejlett, szemrevaló <főleg gyümölcs>. Szemes dinnye.
II. főnév -t, -ek, -e [ë, e]
1. (régies) Az a személy, akinek szeme (1) van, aki lát. □ Vak ugyan, De lopni jobban lát, mint a szemes. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
2. (átvitt értelemben) Leleményes, szemfüles, gyakorlati érzékű személy. A szemes könnyen érvényesül.
3. (népies, mezőgazdaság) Szemes eleség, takarmány. Adj szemest a malacoknak!
4. (tájszó, mezőgazdaság) Az az épület v. helyiség, ahol a gabonát tárolják. Sok búzája van a szemesben.
Közmondás(ok): Szemesnek áll a világ, (vaknak az alamizsna): aki élelmes, ügyes, az érvényesül, (aki szerényen visszahúzódik, aki nem ismeri az életet, az szegény marad).