Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SZEKÉR [e] főnév szekeret [e-e-e], szekere [e-e-e]
  • 1. Állati erővel vontatott, legnagyobbrészt teherhordásra használt, rugózat nélküli, fából készült négykerekű jármű. → Abroncsos szekér;bogárhátú szekér;ekhós szekér;furmányos szekér; könnyű szekér; üres, rakott szekér; lovas szekér; ökrös szekér; a szekér kereke, lőcse, oldala, rúdja, tengelye; kátyúba került a szekere: (átvitt értelemben is) ügye, sorsa rosszul áll, megrekedt, válságba jutott; nyikorog a szekér; befog a szekérbe; felül a szekérre; megrakja a szekeret;megveti a szekeret; szekérrel v. szekéren szállít, visz vmit. □ Az országúton végig a szekérrel A négy ökör lassacskán ballagott. (Petőfi Sándor) Városba tartanak adni, venni, Rossz kerekük nyekereg, Nyikorogva és nyekeregve jönnek A távoli szekerek. (Ady Endre) Mint a koldús | sírva, nyögve kér |s lomposan cammog tovább | a világos éjszakán | a síró szekér. (Kosztolányi Dezső)
  • 2. <Állandósult szókapcsolatokban:> különleges építésű, szerkezetű, sajátos okból v. célra különleges alkalommal használt kerekes jármű. (katonaság, történettudomány) Hadi v. harci szekér: a lőfegyverek feltalálása előtt használt, elől zárt, hátul nyitott két-, majd négykerekű kocsi, amelynek tengelyeire kiálló, sarlószerű fegyverek voltak szerelve; → kaszás szekér; (történettudomány) Kun László szekere: kétkerekű targonca, amelyet a nincstelen nép maga húzott; (vallásügy) Illés szekere, tüzes szekér: az a szekér, amelyen <a Biblia szerint> Illés próféta az égbe szállt. □ Sereg ott seregből csapatonkint válik, Dárdavetőt, íjászt külön egybeállit, Lovagot külön csap kaszás szekerektől. (Arany János) Gonosz, hűvös szépségek felé Száguld az Illés szekere. (Ady Endre)
  • 3. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) A szerencse v. (ritka) Fortuna szekere: a gyorsan beköszöntő, de könnyen múló siker, a gyak. kedvező, de általában változékony sors. □ Fortuna szekerén okosan ülj, Úgy forgasd tengelyét, hogy ki ne dülj. (Faludi Ferenc) Azóta hosszu évsor született… S a változó szerencse szekerén A nagy világot összejártam én. (Petőfi Sándor)
  • 4. (átvitt értelemben, ritka) Az idő múlása, az időbeli változás és a vele összefüggő szükségképpeni haladás, fejlődés. A történelem szekere. Vissza(felé) akarta fordítani a történelem szekerét. || a. (átvitt értelemben, ritka) Az ország szekere: az o. úgy tekintve, mint amelynek viszontagságokban, veszélyes fordulatokban gazdag a sorsa.
  • 5. jelzői használat(ban) Olyan mennyiségű, amennyi egy szekérre fér. Egy szekér fa, homok, széna. □ A szekér nem ürült ki a faluban; mikor megvolt a vásár, továbbment. Egy ezer lakosú falu nem volt elég éhes egy szekér cseresznyére. (Móricz Zsigmond)
  • Szólás(ok): (régies) Fakó szekér, kenderhám, nemesember, szűrdolmány: megvan a rang és a cím, de nincs meg a hozzáillő mód; olyan szekér után fut, amelyik nem veszi fel: olyan személynek (v. közösségnek) a barátságát, kegyeit keresi, aki (v. amely) nem akar törődni vele; (régies) vkinek a szekere farkán ül: vkinek a nézeteit hangoztatja, elveit vallja, hogy a saját érvényesülését szolgálja; szekerébe fog vkit: céljai elérése érdekében segítségül v. eszközül felhasznál vkit; (népies) szekéren ment, gyalog jött: szegényen került ide, de megszedte magát; vkihez ragasztja v. köti a szekerét: vkihez csatlakozva igyekszik érvényesülni; vkinek a szekerét tolja: vkit támogat, vkinek az ügyét igyekszik sikerre vinni (rendsz. önző céllal); ld. még rúd. Közmondás(ok): Nincsen olyan rakott szekér, amire még egy villával nem fér: akármennyire jóllakott is az ember, egy keveset még mindig ehet. Akinek a szekerén ülsz, annak a nótáját fújjad: <elvtelen, megalkuvó emberek felfogásának a kifejezéseként:> akinek a támogatását élvezed, annak az érdekeit is védened kell. (régies) A szekeret (is) kenni kell v. nem megy a szekér, ha nem kenik: hogy eredményt érjen el az ember vmely ügyben, szép szóval v. anyagiakkal is meg kell nyerni az illetékeseket.
  • Szóösszetétel(ek): 1. szekéragy; szekéralj; szekérbástya; szekércsapás; szekéremelő; szekérernyő; szekérgyártó; szekérhajtó; szekérjárás; szekérkaraván; szekérkerék; szekérlépcső; szekérlőcs; szekérnyekergés; szekérnyom; szekérponyva; szekérrakomány; szekérsánc; szekérsaroglya; szekértengely; szekértulajdonos; szekérvonat; szekérzörgés; 2. bakszekér; diadalszekér; gyalogszekér; ördögszekér; parasztszekér; szénásszekér; taligaszekér; társzekér.