Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SZARV főnév -at, -a
  • 1. Némely emlősállat fején egy-egy dudorból kinövő, rendsz. páros, elhegyesedő, egyenes v. görbe, kemény szaruképződmény. → Címeres szarv; csákós szarv; hegyes, kajla szarv; szarvát lebocsátja, öklelőre bocsátja; szarvával (fel)öklel. (tréfás) Lefagyott a lónak a szarva: <rendsz. gyermeknek mondva:> nagyon hideg van. Az ördögöt a középkorban szarvval ábrázolták. □ Miklós a kötődést únni kezdi végre, Lábát sem restelli híni segítségre, S mint midőn a bika dolgozik szarvával, Fölveti a farkast egy erős rugással. (Arany János) [A jámbor tehén.] Dús tőgye duzzadt, nagy szemére zúgva | bögölyhad-köd telepszik. Lába durva. | Fődísze rossz kolomp korcs szarv helyett. (József Attila) Öt hatalmas bikája is van a községnek, a bikák szarvaira ólomgombokat öntöttek. (Nagy Lajos)
  • 2. Bizonyos rovarok és más állatok fején levő, más-más anyagú, alakú és rendeltetésű, többé-kevésbé szarvra (1) emlékeztető képződmény. A csiga, a szarvasbogár szarva. A csiga behúzza a szarvát. Csigabiga, nyújtsd (v. öltsd) ki szarvad(at).
  • 3. (átvitt értelemben) Némely tárgynak szarvra (1) emlékeztető, elálló része. Az ágas, a bölcső, a taliga szarva; azeke szarva; megfogja azeke szarvát; azeke szarvánál marad. □ Ha kel az ég szép hajnala, Kezemben az eke szarva. (Czuczor Gergely) Egyik kezében eke szarva, Másik kezében kard, Igy látni a szegény jó népet. (Petőfi Sándor)
  • 4. (átvitt értelemben) Félkör v. ív alakú testnek v. tárgynak egy-egy behajló v. felhajló vége. A hold szarvai; az íj szarva. □ Atyafi jóságból, puha békességből, Oda ne is engedj semmit a tiédből; Mert mikor az ijjnak enged egyik szarva, Félrerug a másik, noha nem akarja. (Arany János) A hold a fekete erdőből följebb és följebb emeli az égre aranyló szarvait. (Gárdonyi Géza)
  • 5. (átvitt értelemben, ritka, költői) A kereszt egyik vízszintes ága. □ Zokogott, de el volt a képe takarva, Eltakarta azt a kereszt egyik szarva. (Arany János)
  • 6. (átvitt értelemben, népies) A szekérre rakott szénának v. szalmának, a széna- v. szalmakazalnak göngyölítéssel kialakított egy-egy szöglete. A kazlat a négy szarva tartja.
  • Szólás(ok): megnő a szarva: elbizakodik, rátartivá, nagyralátóvá lesz; letörik a szarva: enged gőgjéből, nagyképűségéből; eltalálta szarva közt a tőgyét: nem találta el, alaposan tévedett; letöri a szarvát vkinek: megalázza elbizakodottságában, gőgjében; szarvakat rak vkinek a fejére: <asszony> megcsalja, felszarvazza a férjét; szarv(ak)at hord, visel: megcsalta a felesége.
  • Szóösszetétel(ek): 1. szarvbélyeg; szarvnélküliség; szarvorrú; 2. ekeszarv.
  • szarvú.