Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SZÁMLA főnév ..lát, ..lája
  • 1. Vásárolt árucikk(ek)t, teljesített szolgáltatást v. elvégzett munkát és az érte fizetendő összeget (részletezve) feltüntető elszámolás, jegyzék. Gyári, kereskedelmi, szállodai, üzleti, vendéglői számla; kifizetett v. kiegyenlített, kifizetetlen számla; számlát ad, állít ki, kér vmiről; benyújtja a számlát: (átvitt értelemben is, ritka) vmely sérelmet, mellőzést megtorol, megbosszul, elégtételt vesz érte. Mennyi v. mekkora a számla összege? □ Az egészségügyi berendezkedés roppant összegbe került. S lyukat lyukkal tömtek be. Az öreg Szentkálnay mindenre azt mondta, "itt vagyok én". Aláírt. Váltókat. Számlákat. (Móricz Zsigmond) || a. Ennek összege. Borsos, nagy számla; kiegyenlíti, kifizeti a számlát. Mennyi a számla? A számla 1000 forintra rúg. □ Éppen fél frank maradt a zsebemben, mikor a számlát kifizettem. (Kuncz Aladár) Laci bátyám… ahogy az első számlákat be tudta hajtani, rögtön hozzá is fogott az emberséges táplálkozáshoz. (Móricz Zsigmond)
  • 2. (pénzügy) Vmely üzletfél tartozásairól és követeléseiről folyamatosan vezetett üzleti nyilvántartás; folyószámla. → Nyílt számla;szoros számla; számlája van a bankban, a takarékban; számlát nyit vkinek; számlát nyittat magának a bankban. || a. (kereskedelem) Állandó vevőnek, fogyasztónak, rendelőnek hitelezett összegekről és a törlesztésről folyamatosan vezetett feljegyzés, nyilvántartás; folyószámla (a). A fűszeresnél, a könyvkereskedőnél, a szabónál nyitott számla; sok van már a számláján: (átvitt értelemben is) sok van már a rovásán; vkinek a számlájára: (átvitt értelemben is) vkinek a költéségére, terhére, rovására; közös számlára: (átvitt értelemben is) közös költségre, felelősségre; saját számlájára: (átvitt értelemben is) saját felelősségére, terhére; vkinek a számlájára ír vmit: a) vmely cégnél lévő számlájának terhére ír vmit; vmilyen összeggel megterheli, adósává teszi; b) (átvitt értelemben) vkit okol, hibáztat vmiért; felró, terhére ró vkinek vmit; vki számlájának aterhére ír; számlát nyit vkinek. Megterhelte számláját vmely összeggel, a költségekkel. □ A férfiak részéről nem lehetett mindent a rideg önzés számlájára írni. (Hunyady Sándor) || b. (kereskedelem) Az eszerint járó, fizetendő összeg; a folyószámla egyenlege, tartozás. Nagy a számlája a hentesnél. Számlája alaposan fölszaporodott. Részletekben törleszti számláját.
  • 3. (kereskedelem, pénzügy) A főkönyvnek egy-egy külön része, könyvelési egysége, amelyen az üzlet, vállalat, gazdaság egyes vagyonrészeinek változását és állapotát tartják nyilván, valamint ahová az egyes üzletfelekre vonatkozó, a velük kapcsolatos üzleti eseményeket, ill. ezek számszerű eredményeit folyamatosan bejegyzik. Főkönyvi, könyvviteli, számviteli számla; adósok, hitelezők számlája; elismeri, megterheli vkinek a számláját; a számlának vmely összeggel valóelismerése. Év végén felülvizsgálja és lezárja a számlákat. Szóösszetétel(ek): 1. számlabirtokos; számlaérték; számlaforgalom; számlahátralék; számlailleték; számlaíró; számlakeret; számlakövetelés; számlaösszeg; számlatétel; 2. áruszámla; bankszámla; csekkszámla; egyszámla; ellenszámla; folyószámla; gázszámla; seregszámla; útiszámla; vagyonszámla; villanyszámla; viszontszámla; zsírószámla. számlai; számlás.