Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SZALAG főnév -ot, -ja (-a), (népies) szallag Általában vékony, hajlékony v. puha anyagból való, hosszú, keskeny csík.
  • 1. Kelméből, szőtt anyagból készült ilyen csík, díszként v. megkülönböztető jelként <ruhán, hajban stb.>. Nemzetiszínű szalag; a kitüntetés szalagja; Piros szalagot font a hajába. Szalaggal köti meg a haját. Szalagot köt a zászlóra. □ Ha fel lehetett volna cifrázni fekete gyászruhát szalaggal, csokorral…: akkor a tanárné e tekintetben semmit is el nem hanyagolt. (Tolnai Lajos)
  • 2. Különféle anyagból (pl. szövetből, papírból, bőrből) való ilyen csík, vminek az átkötésére, leragasztására. A ragtapaszból levágott egy szalagot, és a sebre tette. Kibomlott a cipője szalagja. Haját szalaggal szorítja le. □ Félcipőjén a keskeny szalag szigorú gonddal volt megkötve. (Krúdy Gyula) Írásai között rendet csinált, rózsaszín szalaggal átkötött egy csomó levelet. (Karinthy Frigyes)
  • 3. (műszaki nyelv) <Látható (írás)jeleket, hang- v. fényhatásokat rögzítő készülékben> fémből, celluloidból, szőtt anyagból, papírból stb. készült ilyen alakú, rendsz. mozgó tartozék. Az írógép, a magnetofon, a távírókészülék szalagja. Új szalagot tesz a gépbe. Kicseréli a szalagot.
  • 4. (műszaki nyelv, bányászat) Körben futó hevederből, görgőkből és hajtóműből álló berendezés, rendsz. folyamatos szállításra v. munkafolyamotok összekapcsolására; szállítószalag. Végtelen szalag. Megállt a szalag. A szalagnál dolgozik. Szalagon történik a szállítás. || a. (üzemi élet) Futószalag (1) A négyes szalagon dolgozik. || b. (üzemi élet) Ennek személyzete, az ott dolgozók csoportja, együttese. A hetes szalag munkája a legjobb.
  • 5. (bonctan) <Ember, állat testében> szerveket, csontokat stb. rögzítő, összekötő v. más sajátos szerepű, keskeny, rostos képződmény.
  • 6. (építészet) <Falfelületen> vízszintes irányban futó v. hullámos, sávszerű díszítőelem, szalagot utánzó ékítmény v. kiülő tagozat. Indadíszes, virágdíszes szalag.
  • 7. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Vminek távolról szemlélve keskeny, olykor kanyargó benyomást keltő alakja; csík, sáv. A folyó ezüstös szalagja; a vetések zöld szalagjai. □ Zöld harasztok közül a szökőkút rezgő, szikrázó ezüst szalaga tört fel. (Kemény Zsigmond) Tejjel-mézzel folyó vidék, melyet a Rába kanyargós szalagja metsz ketté… (Jókai Mór)
  • Szóösszetétel(ek): 1. szalagacél; szalagáru; szalagbojt; szalagbokor, szalagdísz; szalagfék; szalagfodor; szalagföld; szalagfutó; szalaggyár; szalaggyártás; szalaghurok; szalaghúzódás; szalagipar; szalagkereskedés; szalagkészítő; szalagkoszorú; szalaglobogó; szalagorsó; szalagöv; szalagpárkány; szalagrend; szalagrojt; szalagrózsa; szalagsebészet; szalagszakadás; szalagszegély; szalagszövő; 2. célszalag; címszalag; filmszalag; futószalag; gyászszalag; hajszalag; hangszalag; ínszalag; írógépszalag; járószalag; járszalag; kalapszalag; karszalag; magnetofonszalag; mérőszalag; mintaszalag; papírszalag; ragasztószalag; szállítószalag; szegőszalag; távírószalag; tokszalag; vállszalag.
  • szalagú.