Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
ONNAN határozószó, mutató <Gyak. konkrét helyet jelölő határozóval együtt, ezt távolinak jelezve.>
1. Arról a mutatott távoli v. távolabbi helyről. <Nyomatékosan:> Onnan ni! Onnan indult el (a kúttól). Hordjátok el onnan a székeket! || a. Vmely távolabb levő testnek, tárgynak mutatással v. a szövegkörnyezettel meghatározott részéről. Vedd le a könyvet onnan (a polc végéről)!
2. Az említett, ismert, szóban forgó távoli helyről v. távoli helyen levő tárgyról, tárgyból, tárgytól. [Voltál a könyvtárban?] Onnan jövök. □ Nem volt Zöld Marcinak hét országban mása | Nem kivánkozott ő Bakony erdeibe, | Oda csak a félénk tolvaj rejtezik be, Bokrok közé búvik, onnan ugrik elő, Ugy ragadja torkon, aki arra menő. (Petőfi Sándor) Elmentünk a Piac térre. Onnan indul az autóbusz. (Nagy Lajos) || a. Abból a házból, épületből, környezetből. Eddig gyárban dolgozott, onnan jött át hozzánk. || b. A megnevezett távoli helységből (községből, városból), vidékről, országból. [Ismered Szegedet?] Onnan valók a szüleim. [Vannak ismerőseid Romániában?] Vannak, éppen ma kaptam levelet onnan. [Miről nevezetes Amerika?] Onnan származik a burgonya. || c. Az említett nyomtatott v. írott forrásból (könyvből, újságból, folyóiratból). □ A harci zaj betöltötte az újságokat, sőt onnan is kiáradt, visszhangzott. (Babits Mihály) || d. A megnevezett (távol levő) személytől, ill. lakásáról, tartózkodási helyéről. [Keresett a bátyád.] Tudom, onnan jövök.
3. (ritka) Abból a közösségből. Tagja volt az írószövetségnek, de kizárták onnan.
4. <Távolságot kifejező határozóval kapcs.:> attól a <mutatott v. szóban forgó> távol(abb)i helytől (számítva, mérve). Onnan idáig az út öt kilométer. || a. Vmely tárgynak mutatással v. a szövegkörnyezettel meghatározott (távolabbi) részétől. Onnan (a folyosó végétől) idáig ki kell meszelni a falat.
5. A mutatással megjelölt irányból. Onnan jött a zivatar. Onnan hallatszott a hang.
6. <Főmondatbeli mutató szóként:> az ahol, ahonnan, ahová kötőszóval bevezetett mellékmondatban részletezett (távoli) helyről, helytől, irányból, személytől, közösségből stb. Ahol most állsz, onnan indulj! Ahonnan te jöttél, jöttem én is. Ahová tetted, onnan vedd elő! □ Én is onnan való vagyok, Ahol az a három csillag ragyog. (népköltés) Te onnan származál, honnan főfő vezérink. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
7. <Felolvasásban, előadásban, írott, nyomtatott szövegben:> a szövegnek attól a részétől kezdve, amelyet az előzményben körülírtunk, v. a következőkben körülírunk. Utoljára addig olvastuk, ahol Most onnan olvasd tovább. Olvasd újra onnan, hogy
8. Attól a távoli eseménytől, időponttól fogva, amelyet a mellékmondatban részletezünk. A köztük levő ellenségeskedést onnan számíthatjuk, amikor || a.* Az előzményekből ismert távoli időponttól, eseménytől kezdve, fogva. 1772-ben jelent meg Bessenyei első színdarabja, az "Agis tragédiája"; onnan számítják a magyar irodalom megújhodásának korát.
9. <Rendsz. a közvetlenül következő (esetleg közvetlenül megelőző) hogy kötőszós mellékmondatra utalva:> abból (a körülményből, helyzetből, jelből stb.). Most még van köztük némi nézeteltérés, de ez onnan ered (v. van), hogy onnan tudhatod meg, igazat mond-e, hogy (v. ha) nem mer a szemedbe nézni. Ezt onnan látjuk, hogy
10. <Magas hangú megfelelőjével párhuzamos használatban, a később említett hellyel szemben az előbb említettre mutatva:> az előbb említett, az előbb megnevezett helyről. Egy hetet töltött Szegeden, egy hetet Debrecenben; onnan azért jött el, mert elintézte a dolgait, innen azért, hogy újabb utasítást kérjen.
11. <Magas hangú megfelelőjével párhuzamos használatban, meg nem határozott hely, ill. irány jelölésére.> Innen (is), onnan (is): a) erről a közeli helyről (is), arról a távoliról (is); b) a később említett helyről (is), az előbb említettről (is); c) (az) egyik helyről (is), (a) másikról (is); d) ebből az irányból (is), abból (is); e) a később említett irányból (is), az előbb említettből (is); f) (az) egyik irányból (is), (a) másikból (is); g) több helyről, ill. irányból egyszerre v. egymás után; h) a később említett személytől (is), az előbb említettől (is); hol innen, hol onnan v. majd innen, majd onnan v. ma innen, holnap onnan. Innen is, onnan is jöttek az érdeklődők. Hol innen, hol onnan hallatszottak kifogások. □ Édesanyja sok szép birtokot fogna még idővel innen is, onnan is örökölni. (Tolnai Lajos) || a. (ritka) <Tagadó szerkezetben:> se innen, se onnan v. (választékos) sem innen, sem onnan: a) sem erről a közeli helyről, sem arról a távoliról; b) sem a később említett helyről, sem az előbb említettről; c) sem (az) egyik helyről, sem a másikról; d) sehonnan; e) sem ettől a személytől, sem attól; f) sem (az) egyik személytől, sem a másiktól; g) senkitől.
12. Onnantól (kezdve v. fogva): onnan (4, 78). Onnantól idáig öt kilométer.