Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (csak egyes számban) A nyílik (I. 13) igével kifejezett történés, folyamat; az a tény, hogy vmi (ki)nyílik; vminek kitárulása. Az ablak, a kapu nyílása. Az ajtó nyílására fölemelte a fejét. □ A nagy óra tiktakol, lámpa ég és Ágnes halkan jár-kél körültem. Majd ajtók nyílása kívül, halk és heves beszédek. (Kaffka Margit)
2. Növénynek, ill. virágának kibontakozása, kibomlása. A rózsa, a szegfű nyílása; a bimbó nyílása: a sziromlevelek kibomlása. || a. (választékos, irodalmi nyelvben) Tavasz nyílása: a t. kezdete, eljövetele.
3. <Vmely felületen, testben, anyagban> kisebb-nagyobb rés, hasadék, hézag, lyuk. Alacsony, magas, keskeny, sötét nyílás; a barlang nyílása. A kiszáradt földben sok repedés, nyílás van. Hatalmas nyílás tátongott az ostromlott vár falán. Benézett, és átbújt a nyíláson. Szabaddá tették az eltorlaszolt nyílást. □ Úgy dől belőlük az átok, miként Rothadt szag a sírok nyilásibul. (Vörösmarty Mihály) Hová vezet ez a fekete nyílás? Mi vár ránk a végén? (Kuncz Aladár) || a. Vmely célra mesterségesen készített rés, hasadék vmin, vmiben. Kitekintett a kapu kémlelő nyílásán. A falba nyílást vágott egy kis ablaknak. □ Engedje meg, kapitány uram, hogy másutt törjünk kijáró nyílást. (Gárdonyi Géza) Keskeny nyilás vet fényt a bús falakra. (Babits MihályDante-fordítás) || b. <Vmely szerkezeten, készüléken, élő testen, szerven> az a rész, amelyen át belseje a külső világgal érintkezik; be- és kijárat. A cső, az edény, a hordó nyílása; a fül, az orr nyílása; a kaptár nyílása. Szűk az üveg nyílása. A tartály nyílása eltömődött, elzáródott. □ Bong a tele kaptár; ki-be a nyiláson. Sok ezer fényes hát hentereg egymáson. (Arany János) [A kismacska] nyitogatja már szemecskéjét, mintha egy kis serét volna ott bent a nyílásban. (Mikszáth Kálmán) Kis csövek nyílásaiból sisteregve száll föl a fehér gőz. (Nagy Lajos) || c. (építészet, műszaki nyelvben) <Teret elhatároló szerkezetekben, pl. falakban, födémekben> különféle rendeltetésű hézag, kihagyás. Mekkora nyílást hagyjunk a kéménynek?
4. (műszaki nyelvben) Híd pillérei közötti távolság. Húszméteres nyílás.
5. (régies) <Erdőben, sűrű növényzetben> ritkább v. megritkított, kiirtott rész. □ A Tisza tulsó partján, Mogyoró- s rekettye-bokrok tarkán, Köztök egy csak a nyilás, azon át Látni távol kis falucska tornyát. (Petőfi Sándor)