Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Vmely anyag, rendsz. külső hatásra> lággyá válik. A vas meglágyul a tűzben. || a. (átvitt értelemben, népies) <Idő, időjárás> megenyhül, langyossá válik. Február végére meglágyult az idő. Újévre meglágyult. □ Szakálomra fogadom , hogy, ha az idő meglágyúl, gyakrabban írok. (Mikes Kelemen)
2. (átvitt értelemben) Vki v. vkinek az érzülete, indulata, szíve stb. meglágyul: vkinek szigora, haragja megenyhül. Addig könyörögtem neki, míg meg nem lágyult a szíve. □ S ha szenvedésem látni fogja, Talán meglágyul indulatja, Talán majd szánakozni fog. (Petőfi Sándor) Jaj, ne szóljon a kisasszony, mert mindjárt meglágyul a szívem. (Csiky Gergely)
3. (átvitt értelemben) <Arcvonás, tekintet> merevségét, haragos kifejezését fokozatosan elveszíti. Meglágyul az arca. Meglágyultak a vonásai. || a. (átvitt értelemben) Vkinek meglágyul az agya v. (ritka) az esze: vki meghülyül. □ Az ismerősei összenéztek szánakozón, mintha mondanák: meglágyult az agya. (Mikszáth Kálmán) Hát így meglágyul az ember esze, ha megvénül! (Gárdonyi Géza)
4. (nyelvtudomány) <Mássalhangzó, főleg szláv nyelvekben> j-féle hanggal együtt ejtődik, palatálissá válik (pl. n helyett ny, t helyett ty hangzik). Az "n" az oroszban "i" előtt meglágyul. || a. (nyelvtudomány, régies) <A német nyelvben vmely mély magánhangzó ragozás v. képzés során> megfelelő magas magánhangzóvá alakul. Az "u" az igeragozás jelentő módjában nem lágyul meg.