Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Vmely tevékenységtől, munkától kimerült, ellankadt <ember, állat>. Halálosan fáradt; fáradt vmitől; fáradt a futástól, a munkától, a sok szaladgálástól; fáradtan lefeküdt. Szóláshasonlat(ok): fáradt, mint a → kutya. □ Alant röpül a nap, mint a fáradt madár. (Petőfi Sándor) || a. A megerőltető tevékenység miatt sajátos szerepét csak alig-alig ellátni tudó <testrész, szerv>. Fáradt agy, kéz. Olyan fáradt a szemem, hogy már alig látok olvasni. □ Az ifju asszony keze | néhányszor végigröppen arcomon, | elalszom, fáradt szívem szíve mellett. (Radnóti Miklós)
2. (választékos) Olyan <rendsz. idősebb személy>, akit az élet sok gondja, baja megviselt, v. aki sok csalódás miatt elvesztette életkedvét. Fáradt ember, nemsokára nyugdíjba megy. □ Menj, fáradt veterán! Egy nemzet látta halálod. (Arany János) S az én sorsom? Néhány szomoru lánynak | És fáradt úrnak megtetszik a lelkem Egy-két percre; s únottan Eldobnak. (Tóth Árpád)
3. Fáradt (12) személyre jellemző, fáradtságot tükröző. Fáradt arc, tekintet. Fáradt legyintés volt a válasza. □ Szeretem a fáradt lemondást, Könnytelen sirást és a békét. (Ady Endre) [A hold] rápiroslott a fejedelem fáradtan lecsüggesztett fehér fejére. (Móra Ferenc)
4. (katonaság) Mozgásában lelassúdott <lövedék>. A fáradt golyó lepattant a rohamsisakról. □ Az ellenfél ágyúkat hozatott, s egy fáradt tizenkét fontos mellbe találva, eszméletlenül döntött le az árokba. (Jókai Mór)
5. (műszaki nyelv) Munka végzésére már felhasznált, de még hasznosítható <gőz, meleg, olaj>. Fáradt gőz. A fáradt olajban értékes anyagok vannak.
6. (tájszó) Állott, nem friss. Fáradt levegő, víz.