Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

DIVAT főnév -ot, -ja
  • 1. Az élet külső formáit, a társas érintkezés módját irányító és a koronként változó ízlésnek megfelelő szokások összessége, rendszere. Elavult divat; a kor divatja; divatba → hoz; divatba → jön; divatban van; divatját járja; divatra → kap; divattá válik. □ A vandaloknak ferde bölcsesége Ismét divatba jő s csudáltatik. (Berzsenyi Dániel) A divat annyi, mint utánzás, felkapása annak, amit valaki kezdett. (Arany János)
  • 2. Az öltözködés kevésbé lényeges külsőségeit (szabás, szín, díszítés) befolyásoló, változtató, egyidőben sok egyénnél megmutatkozó, jellemző, uralkodó ízlésbeli irányzat. Férfi, női divat; a legújabb divat; divatot csinál, felkap, kezd; az → utolsó* divat szerint. Tavasszal a kék lesz a divat. Hosszú szoknya a divat. Divatját → múlja. □ A férfiak atillásak és zekések; a nők krinolinosak, kalpagosak. Akkor ez volt a divat. (Gárdonyi Géza)
  • 3. (gyak. rosszalló, gúnyos) Uralkodó, általánosan elterjedt, felkapott szokás, gyakorlat. A naplopás nálunk nem divat. Hát ez meg micsoda új divat, hogy későn jártok? □ A rokonszenv … keleti testvérünk iránt olyan divat volt Magyarországon, mint a szegény lengyelekkel vérző szimpátiánk. (Krúdy Gyula)
  • 4. Az a rokonszenv, szeretet, amelyet vmely egy időben élő nagyobb embercsoport vki – kül. vmely író, művész, tudós, ill. annak művei – iránt érez, mutat; vkinek az időhöz kötött közkedveltsége. Nietzsche divatja; divatból kiment író. Egy időben újra divatba jöttek a romantikusok.
  • Szóösszetétel(ek): 1. divatáruház; divatbetegség; divatblúz; divatbolond; divatcég; divatcipő; divatcsarnok; divatdáma; divatfejedelem; divatház; divathír; divatkelme; divatkereskedés; divatkereskedő; divatkirály; divatkórság; divatköltészet; divatlevél; divatminta; divatnő; divatöltöny; divatrevü; divatruha; divatselyem; divatszabás; divatszabóság; divatszépség; divatszerű; divatszokás; divattánc; divatterem; divattervezés; divatújdonság; divatújság; divatüzlet; divatvilág; 2. férfidivat.
  • divatú.