Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (csak egyes szám 3. személyben) Derül az ég, az idő: a felhők oszladoznak, és néhol már látszik a felhőtlen kék ég, v. a nap is kezd sütni. || a. (alany nélkül) Derül az idő. Elállt az eső, és lassan derülni kezdett.
2. (ritka, költői) A nap felkeltével egyre világosabbá válik, világosodni kezd, virrad. □ Oszlott az égnek homálya, S derült lassanként a sötétség országa. (Petőfi Sándor) A hajnal, mely imé ott derül, Emlékezetes lesz. (Arany János)
3. (átvitt értelemben, választékos) Fény, világosság derül vmire: (részleteiben is) ismertté lesz; kitudódik. || a. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Jobb kor derül rá v. (átvitt értelemben, ritka, költői) fényre derül: jobb kor következik rá; felvirágzik. □ Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl! (Kölcsey Ferenc)
4. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) (Kedvre, örömre) derül vki, vmi: szomorúsága, bánata múltával jobb kedvű lesz. □ Oh, derülj hát, ifju lélek. (Arany János) || a. (csak 3. személyben v. igenévi alakban) (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Szomorúsága, bánata múltával az öröm, jókedv, bizakodás jele mutatkozik rajta. Derül az arca. □ Derűljön zordon homlokod. (Vörösmarty Mihály) Arca egyszerre elborult. Csak lassan kezde ismét mosolyra derülni. (Jókai Mór)
5. (átvitt értelemben, választékos) Mosolyog, nevet, mulat vmin. Min derülsz? □ Igen derültünk rajta, hogy bádogkanállal kell ennünk és hogy csak egy a tányérunk. (Gárdonyi Géza) A szalonokban a könny is hamis Csinált sírások, ravasz kacajok, Az utca bátran derül és sajog. (Ady Endre)