Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Folyadékot szív magába, és vele telítődve térfogatában növekszik. Áztasd be a kukoricát, hadd dagadjon! □ Az udvaron méteresre dagad a sár. (Kuncz Aladár) Méztől dagadva megreped a szőlő. (Kosztolányi Dezső) || a. <Hordó v. más, több darab fából készült edény> a magába szívott nedvességtől tágul, és a részei közt levő hézagok folyamatosan eltűnnek. Dagad a hordó, a teknő. A dézsában benne hagyta a vizet, hogy dagadjon.
2. <Testrész> betegség, ütés, vérkeringési zavar, gyulladás következtében terjedelmében megnő, puffad, duzzad. Dagad a lába; dagad a seb környéke; dagadni kezd az arca. □ A tyúkszemünkre lépnek, | hogy lábunk cipőnkbe dagad. (József Attila) || a. (választékos) <Testrész v. testi szerv erőfeszítéstől, megerőltetéstől> kiemelkedővé v. domborúbbá válik; duzzad. Dagadnak az erek a homlokán; dagadnak az izmai. □ Meztelen karjában dagadtak az erek. (Arany János)
3. <Tésztaféle az élesztőgombák hatására> egyre nagyobb térfogatúvá válik. Dagad a jól meggyúrt kelt tészta.
4. (választékos) <Szövött anyag szél hatására, beléje nyomuló, áramló levegőtől> erősen domborúvá, öblössé válik. Dagad a zászló, a vitorla. □ A sötét zászló kibontva dagadjon. (Arany János) || a. (átvitt értelemben, tájszó) Dagad a hold: a h. alakja napról napra kerekebbnek látszik; telik.
5. (ritka) <Vminek a tartására haszn. tárgy, burkolat> olyan sokat tartalmaz vmiből, hogy feszül tőle; nagyon tele van (vele). Dagad az → erszénye. Dagad a pénztárcája a sok bankótól. Csak úgy dagad a párna a jó puha tolltól.
6. (választékos) Vmi dagad (vmivé): <kisebb folyó v. állóvíz szintje> a mederbe ömlő, áramló nagy mennyiségű víztől folyamatosan emelkedik. A patak folyóvá dagad. □ Olyan záporeső kerekedett, hogy még a barázdák is patakká dagadtak. (Mikszáth Kálmán)
7. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) <Indulat, érzelem v. ezt kifejező hang, beszéd> egyre erősebbé válik. □ Dagadsz, dagadsz a szívben hév indúlat. (Kölcsey Ferenc) A zavaros, félelmes hangok összefolytak, és dagadva és egyre diadalmasabban harsogó zenévé egyesültek. (Karinthy Frigyes) || a. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) <Beszéd, megnyilatkozás> stílusában emelkedettebbé válik, ill. ilyen hatást idéz elő. □ Róbert szavai emelkednek, dagadnak, addig a bizonyos pátoszig, melyben egy nép reménysége lobog. (Karinthy Frigyes)
8. (átvitt értelemben, választékos) Dagad vmije: nagy mértékben eltölti vmely érzés. Dagad a → keble; dagad a → melle; dagad a → szíve. □ Forró melle dagadt, Elméje szárnyalt. (Berzsenyi Dániel) Szivem reszket, keblem dagad. (Petőfi Sándor)