Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (hivatalos, választékos) Apa <gyermekéhez való családi viszonyában>. Áldozatos, gondos, jó, szerető atya; atyja neve; atyáról fiúra száll. Atyjának szigorú nevelése látszik meg rajta. Jellemvonásait atyjától örökölte. A szülői hatalom gyakorlása elsősorban az atyát illeti. Tiszteld atyádat és anyádat. □ Az én atyám e jó öreg korcsmáros. (Petőfi Sándor) || a. Vmely nemzetség őse; ős(apa), előd. Atyáink emléke; → megtér atyáihoz. Nemzetségének atyja Huba volt. □ Atyáid pallosával Győzödelem vezetett az égbe. (Berzsenyi Dániel)
2. (átvitt értelemben) Köztiszteletben álló nagy egyéniség, vmely közösség vezetője, vezére. A haza atyja; a nép atyái. A világ dolgozói atyjukat gyászolták Leninben. □ El is adta a tajtékpipáját , pedig Kossuth atyánk volt rajta kifaragva. (Móra Ferenc)
3. (átvitt értelemben) Vmely elgondolás kezdeményezője, vmely szellemi irány úttörője, vmely intézmény megteremtője. A dialektika, a gyáripar, a magyar nyelvtudomány, a tudományos szocializmus atyja. A magyar népi zene kutatói Bartókban atyjukat tisztelik.
4. (átvitt értelemben, vallásügy, régies) <Gyak. megszólításként> katolikus v. görögkeleti pap, főleg szerzetes. Ferences, piarista atyák; tisztelendő atyám; atyám, szánom bűneimet! □ Jó Szondi a jámbor atyára borúl. (Czuczor Gergely) Kegyes atyáknál öreg iskolában Magyart, latint oktattam itten én. (Juhász Gyula)
5. (átvitt értelemben, vallásügy) Atyaisten. Az égi v. mennyei atya; → irgalom atyja.