Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (mennyiségtan) Vmely mennyiségnek, nagyságnak egy másikhoz való olyan viszonya, melyet kettőjük hányadosa fejez ki. → Egyenes arány; → fordított arány; az arány értéke; számok aránya; egy a kettőhöz (1:2) arányban kever két anyagot: úgy kever, hogy az egyik anyagból egy részt vesz és a másikból kettőt. || a. Vminek viszonyított nagysága, mennyisége, foka stb. Halálozási, születési arány; a profit aránya; a szavazatok aránya. A csapat 3:1 arányban győzött: a győztes csapat három gólt, győzelmet, pontot ért el, a vesztes egy pontot.
2. (mennyiségtan) Aránypár. → Folytonos arány. || a. (régies) Haladvány. Mértani, számtani arány. □ Az üstökös a naprendszerbe jutva haladása mértani arányban növekszik. (Jókai Mór)
3. Helyes, megfelelő mennyiségi viszony két v. több dolog között. A termőföldben a tápanyagok aránya helyreáll, ha foszforral műtrágyázunk. Arányba kell hozni a béreket az árakkal. || a. Olyan (mennyiségi v. egyéb viszony, amely közel jár a szokásos, a várható v. kívánatos mértékhez. Arányban van; nincs arányban. Az eredmény nincs arányban a munkaidővel. □ A grófnak havipénze [= havi jövedelme] nincsen arányban költséges életével. (Vas Gereben)
4. (átvitt értelemben is) Méret. Vmilyen arányt → ölt; az épület hatalmas arányai. A szövetkezeti mozgalom nagy arányban fejlődik. Az elégedetlenség nagy arányokat öltött. □ [Franciaország] népessége évtizedről évtizedre rémséges arányokban csökken. (Ambrus Zoltán) || a. (régies) Mérték. □ Minden esztendőben több s több pénz takarodik ki tőlünk külföldre lovakért, abban az arányban, amelyben nevekedő fényűzésünk jobb s számosabb lovakat kíván. (Széchenyi István)
5. Vmely tárgy részeinek egymáshoz v. az egészhez való viszonya, ill. az ilyen viszonyoknak esztétikai v. más hasonló szempont alapján helyesnek, megfelelőnek, alkalmasnak tartott volta. A szobor arányai; finom arányok. □ [A termete] karcsú, de vékony, minden arány nélkül. (Vörösmarty Mihály)