Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

ANALÓGIA főnév ..iát, ..iája (régies írva: analogia is)
  • 1. (választékos) Különböző viszonyok, jelenségek, fogalmak hasonlósága, vmilyen vonatkozásban való egyezése; hasonló eset, hasonló jelentés. Több analógiát sorolt fel a mozgalom történetéből. □ Euripides csak annyiban áll közel hozzánk, hogy bizonyos analogia van az ő helyzete s művészetünk mai állapota közt. (Péterfy Jenő) Van kettőnk közt valami analógia, de különbség is van köztünk. (Herczeg Ferenc)
  • 2. (tudományos) A következtetésnek az a fajtája, amely a dolgok és jelenségek közti hasonlóságon alapul.
  • 3. (jogtudomány) Vmely jogszabály alkalmazása olyan tényállásra, amelyre nem vonatkozik ugyan, de amelyről hasonlósága miatt feltehető, hogy a törvényhozó ugyanúgy bírálta volna el.
  • 4. (nyelvtudomány) A nyelvi változásoknak egyik tényezője, amelynek hatására a változás a rendszer tagjai közti hasonlóság alapján jön létre. → Belső analógia; → külső analógia; → nyelvtani analógia.
  • analógiájú; analógiás.