Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

ALKALOM főnév ..lmat, ..lma
  • 1. Vmely cselekvés, esemény megindulásához, ill. megtörténtéhez szükséges, azt elősegítő, megkönnyítő körülmény, időpont. Adandó, adódó, kedvező, kívánt, ritka, soha vissza nem térő alkalom; vminek az alkalmából v. alkalmával; kap az alkalmon; elmulasztja, elszalasztja, felhasználja, keresi, kihasználja, (ki)lesi, megragadja az alkalmat; alkalmat ad, nyújt, szolgáltat, talál vmire; → adandó alkalommal; él az alkalommal. Ha kedvez az alkalom, felkereslek. Különféle alkalmakkor gyakran találkoztak. Minden alkalmat megragadott, hogy segítsen rajta. □ Írd meg … a legelső postai alkalommal … (Petőfi Sándor) Én kaptam az alkalmon, hogy a menyasszonyom arcát megpillanthassam. (Jókai Mór) Alkalmat kellett várni. Az pedig akkor jött meg, mikor az eperpálinkát kifőzték. (Móra Ferenc) || a. Vminek alkalmából: akkor, amikor vmi éppen történik, bekövetkezik. Születésnapod alkalmából fogadd őszinte szerencsekívánataimat. Kinevezése alkalmából barátai melegen ünnepelték.
  • 2. (irodalmi nyelvben, régies, népies) Utazási lehetőség, közlekedési eszköz, jármű; alkalmatosság. □ A gyorskocsin kívül más alkalmat nem tudok. (Petőfi Sándor) Kezde … Tudakolni haza induló alkalmat. (Arany János)
  • Közmondás(ok): alkalom szüli a tolvajt: nem jó semmit őrizetlenül hagyni, mert még azt is kísértésbe ejti, aki egyébként nem lopna.
  • Szóösszetétel(ek): munkaalkalom.