Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (választékos) <Repülő állat, gép> szállását befejezve, magasabbról vmely mélyebben, alacsonyabban levő helyre ereszkedik, és ott megtelepszik; leszáll vhova. A madár alászáll a fészkére, az ágra. Alászállt a repülőgép. || a. (ritka, választékos) <Levegőben repülő eldobott tárgy> leszáll. A labda hol a levegőbe emelkedik, hol pedig alászáll.
2. (választékos) <Levegőben levő, lebegő, rendsz. gáznemű v. porszerű anyag> szállva mélyebben fekvő légrétegbe ereszkedik, az előbbinél mélyebb helyzetet foglal el. Alászáll a köd, a pára, a felvert por. Nézd, hogy alászállt a felhő! || a. <Folyadékban úszó, lebegő test> lassan a fenékre, az edény aljára süllyed; leülepedik. Várjunk, míg a felkavart iszap alászáll!
3. (irodalmi nyelvben, régies) <Személy, embercsoport, jármű> lassan leereszkedik. □ A magyar tábor Púlyia [= Apulia] síkjára Sötét haragjában lassan alászálla. (Arany János) Nemsokára látták alászállni a dombról a három úri hintót. (Jókai Mór) || a. (vallásügy) Szálla alá poklokra: <Krisztus> lement a pokol tornácába. || b. (átvitt értelemben, ritka, irodalmi nyelvben) Sírba száll; meghal. □ Ha mi alászállunk, támadnak helyettünk jobbak és erősebbek, mint mi valánk. (Jókai Mór)
4. (választékos) <Égitest látszólagos pályáján> mélyebbre jut; lehanyatlik v. lemegy, lenyugszik. A nap alászállt. || a. (átvitt értelemben, választékos) <Est, sötétség> fokozatosan bekövetkezik; leereszkedik, leszáll. Alászáll az esthomály, a szürkület. □ Ha alászáll az est, akkor kezdődik a vizek országainak élete. (Jókai Mór)
5. (ritka) <Talaj v. rajta levő építmény> szintje alacsonyabb lesz; leszáll, lesüpped. Alászáll a sír, a talaj.
6. (költői) <Lágyan hajló vonal v. ilyen alakú tárgy> olyan helyzetben van, hogy egyik része a másikhoz képest enyhén lefelé ereszkedik; <haj> leomlik. □ [Ráchel] Dús fürtözetje dult képén alászáll, S beárnyékozza kettős fiait. (Arany János)
7. (átvitt értelemben, ritka) <Ár> nagy mértékben csökken. A kereslet megcsappanása miatt a búza ára nagyon alászállt.
8. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) <Érzelem, érdeklődés> ellanyhul, csökken. □ [A szerelem] alászáll lassanként. (Jókai Mór) A felköltött részvét nem emelkedik, sőt alászáll. (Gyulai Pál) || a. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) <Dal> elhalkul. □ Alászállt a dal, ellassult haldokolva, sírva, sóhajtva elenyészett. (Jókai Mór)
9. (átvitt értelemben, elavult) <Személy, közösség> rossz anyagi körülmények közé kerül. □ A nagy fejedelmi városok alászállottak egészen. (Jókai Mór) Sok jó barátot sért az, mikor egy eddig kényeztetett cimbora csak elkezd hirtelen alászállani, adósságot csinálni. (Tolnai Lajos)
10. (átvitt értelemben, régies) <Erkölcsileg> lesüllyed. □ [Ocskay] eltékozolt egy esztendőt, alászállva minden becsületben. (Jókai Mór)
11. (átvitt értelemben, költői) <Az álom> erőt vesz az emberen. □ Az álom Kérelmeinkre nem száll alá. (Vörösmarty Mihály)