Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

ALAPHANG főnév
  • 1. (fizika, zene) Az a hang, amellyel mint legmélyebb és legerősebb hanggal (a rezgő test egészének a hangjával) ugyanannak a rezgő testnek a felhangjai együtt megszólalnak, hangzanak.
  • 2. (zene) <Összhangzattani értelemben> az alapállásban (2) levő hangzat (akkord) legmélyebb hangja (pl. a g-h-d-f akkordban a g).
  • 3. (zene) <Vmely hangsorban, skálában> központi jelentőségű, a hangnem jellegét meghatározó kiinduló, ill. záró hang, amelyen a dallam megnyugszik. A C-dúr alaphangja c.
  • 4. (átvitt értelemben) <Vmely irodalmi alkotásban, zenei előadásban v. művészi alakításban> jellemző, sajátos hangulati elem. Derűs v. tragikus az egész mű alaphangja. □ A balladánál … egy alaphangból fakad fel a forma. (Arany János) [A dalból] nem hiányzott a búskomor, elbúsító alaphang. (Jókai Mór) Megvan az új színdarabomnak, ha nem is a témája, de az alaphangja. Afféle moden népszínmű lesz. (Nagy Lajos)
  • 5. (átvitt értelemben, választékos) Szóhasználat, beszédmodor; hangnem, tónus. Végig megmaradt ebben az atyáskodó alaphangban. Ő adta meg az alaphangot: az ő stílusában, modorában folyt a társalgás.
  • alaphangú.