Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Az a gondolat, amelyből vki, vmely elmélet, elv, tanítás kiindul, amelyben gyökerezik. Tanításának az az alapgondolata, hogy Elméletében nehéz kibogozni az alapgondolatot. □ Tanai nem származnak-e azonegy [= egy és ugyanazon] alapgondolatból? (Eötvös József) Messze távozik el az alapgondolattól, melyből kiindult. (Mikszáth Kálmán) || a. (ritka) Döntő fontosságú, a lényeget érintő elv; alapelv. □ A magyar alkotmány alapgondolata az, hogy semmit rólunk nélkülünk [ne határozhasson senki]. (Vas Gereben) || b. (ritka) Vmit egybefoglaló gondolat. Levelének általában nincs alapgondolata.
2. <Műalkotásban> alapeszme (1). □ Másik eszméje a kornak: a még folyvást hatalmas és terjeszkedő ozmán elemet visszanyomni, szintén alapgondolattá van téve költőnk [= Zrínyi] eposzában. (Arany János) Az Ezeregyéjszaka regéi között sok helyütt tűnik fel humorisztikus [= humoros] alapgondolat. (Jókai Mór) [A Karthausiban] bizonyos ellentét létezik az alapgondolat s a kivitel között. (Péterfy Jenő) || a. (zene) A zeneművön átvonuló, vissza-visszatérő zenei megoldás. A három tétel alapgondolata a variációban mindenütt nyomon kísérhető.
3. (elavult) Alapelv (2). □ A kereskedelemnek alapgondolata ugyanaz, ami a gazdászat[é] vagy iparüzleté [= iparé]. (Vas Gereben)