Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Az állampolgárok v. vmely közület kötelékébe tartozó személyek által törvényes és rendszeres szolgáltatásként> pénzben v. természetben adott hozzájárulás a közszükségletek fedezéséhez és az állam v. közület fenntartási költségeihez, anélkül, hogy ezért közvetlen, meghatározott ellenszolgáltatást kapnának. Állami, → egyenes adó; egyházi, fényűzési, → fogyasztási adó; → forgalmi adó; gyermektelenségi, hozadéki adó; → kereseti adó; → közvetett adó; → közvetlen adó; községi, örökösödési adó; → regresszív adó; → társulati adó; városi adó; befizetett, hátralékos, kirótt, kivetett, lerótt adó; természetbeni adó; vmely adó alanya ←; az adó befizetése, kivetése, lerovása; új adó bevezetése; adó fejében lefoglal vmit; vmennyit fizet adóba v. adóra; a termés egy része adóba megy; behajtja, beszedi az adót; csökkentik, elengedik v. törlik az adót; az adóhivatal előírja, kirója v. kiveti vkire az adót; (fel)emeli az adót; adót fizet vmi után; lerója az adóját; (népies) letudja az adót; nagy adót ró (ki) vkire; adót szed; törlik az adóját; adót végrehajt; hátralékban van az adó(já)val; vkit, vmit adóval → megterhel; nagy adóval sújt vmit, vkit. 1848-ig hazánkban az adók terhét egyedül a köznép viselte. □ Nyolc nap alatt erélyesen behajtá az adót. (Jókai Mór) Már akkor úgy nőtt az adó, mint az árvíz, pedig az árendát se bírták fizetni. (Móra Ferenc) Drágább a pálinka, a kisüstök nem működnek a nagy adó miatt. (Nagy Lajos) || a. (gyak. többes számban) Az államnak v. vmely közületnek ebből származó jövedelme, bevétele, bevételi forrása. Az adók pontosan befolynak. Az adók nem fedezik a kiadásokat. || b. Adófizetés, adózás(i kötelezettség). Adó alá ← esik; adó alá vet vkit; az adó alól felment vkit. || c. (népies) Adóhivatal. Megyek az adóba, befizetem a hátralékot. Egy tisztviselő jött az adótól.
2. (történettudomány) Meghatározott nagyobb pénzösszeg v. természetbeni javak, szolgáltatások, amelyeket vmely legyőzött v. meghódolt nép, vezér v. uralkodó köteles fizetni, adni a győzőnek; (hadi) sarc. A győztes hadvezér súlyos adót vetett ki a városra. □ Szoritom a császárt éventi adóra. (Arany János) Idejőjön hozzám [a király], | Jó Magyarországnak adaját meghozván. (Arany János) A követek fehér paripát hoztak Alpárnak adóba. (Herczeg Ferenc)
3. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Vmely érzésnek a kifejezése, kinyilvánítása, ill. vmely illő, köteles v. kényszerű cselekedet. Az elismerés, a hála, a kegyelet, a méltánylás adóját lerója vkinek v. vki előtt; a hála, a szeretet adója; a → természet adóját lefizeti, lerója. Becsülettel lerótta adóját a hazának: nyolc gyermeket nevelt föl. □ Késő, de tartozott szent hódolat hív: Egy nemzeté, ím e hálás adó. (Arany János) Hadd feledjek Mindent, ami fáj, mi bánt Bók adóját, divat kényét. (Gyulai Pál)
4. (átvitt értelemben, ritka) Kellemetlen, költséges dolog; teher, nyűg. Nagy adó az emberen az asszony. Nagyétű embernek nagy adó a gyomra, dohányosnak a cigaretta.