Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Finomabb textilanyagból készült, több szálból font, zsinegszerűen sodrott v. más módon gyártott, vastagabb, gyak. díszes, színes készítmény, amelyet főleg ruházkodási célra v. kötözőanyagnak használnak. A cipő, a csengő, a függöny, a fűző zsinórja. Zsinórra fűzi a gyöngyöt. A bábszínházban zsinóron rángatják a bábokat. Az ács zsinórral húz egyenest. □ Keresgélni kezdte zsinóron függő monokliját. (Krúdy Gyula) A pálca végére egy burgonyát szúrt, s akkor meg lehetett a zsinórnál fogva pörgetni a krumplit. (Móricz Zsigmond)
2. Finom fonálból v. fémszálból, szőrből font, vert v. ehhez hasonló készítmény ruhák, bútorok díszítésére; paszomány. Gömbölyű, lapos, széles zsinór; zsinórt fon, ver; zsinórral befoglal, beszeg vmit; zsinórral díszített nadrág. A katonaság egyenruhája zsinórral volt díszítve. □ Királyi széke kárpitjának a | zsinórival fojtom beléje lelkét. (Katona József) Neked, uram, látod, Hímezék palástot Koronázó napra: Zsinórt verek arra. (Arany János)
3. (elavult) Zsinórmérték (2). □ Kívánok nékiek kézikönyvet, amely sinórjok legyen. (Csokonai Vitéz Mihály)
4. (játék) <Tekejátékban> a pálya közepén egyenesen végighaladó és a középső bábokat leütő dobás. Zsinórt dob.
5. (játék, elavulóban) <Szerencsejátékban> betett tétek sorozata, összege. Behúz egy zsinórt: több v. minden tétet megnyer. □ Terebessy őrült módon nyert. Egyik zsinórt a másik után húzta. (Reviczky Gyula) Ha valaki behúzott egy nagy zsinórt, valóságos gyönyörűséggel szemlélték a játékos társai. (Mikszáth Kálmán)
6. Zsinórban: a) (ritka) egyenesen, egyenes sorban. Zsinórban mennek át a téren. b) (játék) <kártyajátékban, lóversenyen> egymás után, sorozatosan <nyer>.