Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
VERSENY [e-e v. e-ë v. ë-ë] főnév -t, -ek, -e [ë, e]
1. Általában olyan vetélkedés, küzdelem, amelyben a részvevő egyének v. csoportok a többieket le akarják győzni, felül akarják múlni. Elkeseredett, heves, kíméletlen, öldöklő verseny; alulmarad, győz a versenyben; versenyre → hív vkit; versenyre kél vkivel; állja, győzi vkivel a versenyt; → felveszi v. felveheti a versenyt vkivel, vmivel; mindenkivel → felveszi a versenyt vmiben; → kiállja a versenyt vkivel, vmivel. □ A kis unokáim a múlt tavaszon versenyt rendeztek, hogy ki tud több cseresznyét lenyelni magostul. (Móricz Zsigmond) || a. (1945 után) Munkaverseny. Egyéni verseny; a verseny állása; a verseny győztese; a verseny eredményei; versenyben áll; élen halad a versenyben; lemarad a versenyben; versenyre kihív; elfogadja a versenyre való kihívást. A verseny nagymértékben hozzájárult a terv sikeréhez, az új technikai vívmányok megszületéséhez.
2. (sport) Küzdelem, mérkőzés az első helyezésért. Barátságos verseny; → egyéni verseny; → hármas verseny; → szoros verseny; → távolsági verseny; díjbirkózó verseny; díjbirkózók, teniszezők, úszók versenye; indul v. részt vesz a versenyen; versenyen kívül indul: magasabb kora, fölénye miatt v. más okból úgy vesz részt a versenyen, hogy eredményét a többiek helyezése tekintetében nem veszik figyelembe; eldönti, feladja, folytatja a versenyt. □ A lakása teli volt aranytárcával, versenyeken nyert serlegekkel, érmekkel. (Hunyady Sándor) || a. (bizalmas) Lóverseny. A versenyen elúszott a vagyona. □ Múlat a gróf Nappal verseny és vadászat, Este keres vídám házat. (Arany János) A Jockey-Club tagjainak fenntartott helyen ült Alvinczi úr, és a lovak futását figyelte Hirtelen előrehajolt, mintha az energikus mozdulattal is hozzájárulna a verseny kimeneteléhez. (Krúdy Gyula)
3. (közgazdaságtan, politika) <A tőkés társadalomban> a kapitalistáknak egymással vívott harca, küzdelme a haszonért, a piacért, a nyersanyagforrásokért. Nem bírja a versenyt v. állja a versenyt; verseny a nyersanyagforrásokért, az új piacokért, a profitért. □ Hiába, a versenyt nem állhatom, Mindenki az olcsóbb után eseng. (Madách Imre)
4. Versenyt: versengve, egymással vetélkedve, versenyezve. Versenyt fut vkivel v. vkikkel: a) futásban azon igyekszik, hogy megelőzze ő(ke)t; b) (átvitt értelemben) <vmilyen ügyben> versengést kezd vkikkel; vmilyen versenyt futnak: vmilyen díjért folyó verseny lezajlik; versenyt → úszik; versenyt eszik, iszik vkivel; versenyt szidnak, ócsárolnak vkit, vmit. □ Miklósnak ugyancsak jól esett a falat, Rakta is szaporán, alig győzte nyelni, Három sem érkeznék vele versenyt enni. (Arany János) A mentőkocsi tülke versenyt rikított a tavaszi széllel. (Kosztolányi Dezső)