Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Nagyobb számú eladónak és vevőnek meghatározott helyen, meghatározott időben való találkozása adás-vétel végett. Ipari vásár; → kirakodó vásár; nemzetközi vásár; → országos vásár; → vidám vásár; vásárba v. vásárra megy; csizmát, kendőt, tehenet, lovat vesz a vásáron; lacipecsenyét eszik a vásáron; vásárkor: a vásár napján; idején; a pataki, a kecskeméti vásárkor; → hét vásáron nem találni párját; vásárra → bocsát vmit; vásárra hajtja a marhát; vásárra viszi a csizmáit; (átvitt értelemben, rosszalló) vásárra visz vmit: áruba bocsát, árul olyan értéket, amelyet egyébként nem szoktak eladni; vásárra viszi a bőrét: veszedelmes kockázatot vállal, az életét kockáztatja. □ A híres döbrögi vásár Egy hét mulva esik. (Fazekas Mihály) A tanyákon túl Áll magányos, dőlt kéményü csárda; Látogatják a szomjas betyárok, | Kecskemétre menvén a vásárra. (Petőfi Sándor) Az átokházi kapitányság egészen odalent van Szabadka alatt, de azért Vadlövő István mégis csak bejött a vásárba. (Tömörkény István) || a. (átvitt értelemben, költői) Az élet mint zsivajgó forgatag, az érvényesülésért, a pénzért folyó versenynek, tülekedésnek, küzdésnek a színtere. □ Álljon a vásár, Még győzhet, aki fiatal! | Én már öregszem, Lomhán verekszem. (Tóth Árpád)
2. Bizonyos cikkeknek bizonyos időszakban gyak. alkalmilag, csökkentett áron, nagy választékban való árusítása. Őszi, karácsonyi vásár.
3. Adás-vétel, üzlet kötése. Jó, rossz vásár; kész a vásár; áll a vásár; nincs vásár; jól → szolgált a vásár; jó vásárt csap, csinál; → elüti a vásárt; a vásárt felbontja, megköti; vásárt → üt. □ Török kalmárok vásárt ütöttek a várőrség által rabolt portékákkal. (Jókai Mór) Ha jó vásárt csináltak, mindig megkínálta ebből a nektárból (Mikszáth Kálmán) A harc nekik csak konc, vásár a béke (Juhász Gyula)
4. (átvitt értelemben, rosszalló) Lármával, zajjal együttjáró jelenet, nagy zsivaj. Micsoda vásár van itt! □ Majd jön a nappal, a vásár, a hajsza, Fölkél vackáról ember és barom (Juhász Gyula) || a. (ritka) Perpatvar, veszekedés, nemulass. □ Ha sokat időzgetünk , majd otthon lesz a vásár. (Vas Gereben) Juj Tomi! lesz vásár megint: | Pokolba sülsz meg, mint hering. (Arany JánosBurns-fordítás)
5. (ritka) Kelendőség, piac. □ A virágzó gyár- és kézművesipar sokkal állandóbb vásárt nyújt a termesztőnek, mint akárminő külkereskedés. (Kossuth Lajos) Egy erős legényt megvehetni két talléron, mikor vásárja van. (Jókai Mór)
6. (bizalmas, rosszalló) Nagy rendetlenség, összevisszaság, amikor mindenféle holmi szanaszét hever. Vásárt csinál.
Szólás(ok): szabad a vásár: mindenki azt tehet, amit akar, mindenki kedve szerint viselkedhet; kettőn áll a vásár: nem lehet vmely dolgot egyedül elintézni, a másik fél beleegyezése is szükséges hozzá; ld. még pénz.