Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Megerősített, falakkal, bástyákkal, árkokkal stb. körülvett, katonai védekezésre alkalmas település. A vár árka ←; a vár piaca ←; a várat beveszi, elfoglalja, felszabadítja, felmenti, körülveszi, körülzárja, megszállja, ostromolja, védi, vívja. A vár elesett. □ A vár piacára ezüstöt, aranyt, Sok nagybecsű marhát máglyába kihordat. (Arany János) A régi szegedi vár omladékos, mohos falai beszolgáltak [= benyúltak] a Tisza vizébe. (Tömörkény István) Ha jön a nép, hé, nagyurak, mi lesz? | Rabló váraitokból merre fut Hitvány hadatok? (Ady Endre) || a. Ilyen települést katonai szempontból védekezésre alkalmassá tevő építmények összessége. A vonatból látszott Komárom vára. Már nyoma sincs, hogy itt valaha vár volt. □ Vár állott: most kőhalom. (Kölcsey Ferenc) Minden tüzes ördög népet falat ont: | Töri Drégel sziklai várát. (Arany János) || b. Olyan katonailag megerősített hely, amelyet település vesz körül. A város eleste után a lakosság a várba menekült. || c. <Régibb korban, főleg hegyen épült> kastélyszerű építmény, amelyet a hozzátartozó épületekkel együtt minden oldalról falak határoltak és ostrom ellen védhetővé tettek, s amely tulajdonosának lakóhelye is volt. Főúri, királyi vár; → kacsalábon forgó vár; a vár ura; a visegrádi vár romjai. □ Ama vár roppant kapuján Zengtek a tárogatók, Mikor a véres harc után Megtértek a hódítók. (Berzsenyi Dániel) A fehér asszony jár a várban S az ablakokon kinevet. (Ady Endre) A híd mögöttem volt már, s a fénylő királyi vár is. (Gelléri Andor Endre)
2. (átvitt értelemben, választékos) Vminek erős védelmezője, szilárd támasza; erőd (2), bástya (2). A termelőszövetkezeti községek az új szocialista gazdálkodás erős várai. □ Dördűl az ének harsogása | "Erős várunk nekünk az Isten!" (Arany János)
3. (átvitt értelemben, népies, játék) <Gyermekektől> a földre rajzolt vonallal körülkerített v. más módon kijelölt hely, ahol a játékszabályok szerint a játékos védve van. A fiúk várat kerítettek maguknak.