Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
VALAMELYIK névmás, határozatlan és vonatkozó, (népies) valamék, (régies) valamelyk [ë v. e]
I. határozatlan (melléknévi)
1. <Többé-kevésbé ismert, a szóban forgó tárgyi összefüggéssel meghatározott több személy v. dolog közül> egyik, aki, amely a szövegben nincs közelebbről meghatározva. □ Egy dalt dudorászott valamelyik operából. (Tolnai Lajos) Valamelyik pajzán menyecske (ha jól tudom, a csintalan Pataky Istvánné) egy hógomolyát gyúrt és megdobta vele a vicispánt. (Mikszáth Kálmán) Valamelyik suszterinasommal számlát írattam a nagy táblára. (Móra Ferenc) Fogadom, innen nem is megy el most már, míg csak nyugalomba nem megy valamék fiához. (Móricz Zsigmond) || a. Egy a szóban forgó kettő közül; (az) egyik. Ez a cipő jó lesz valamelyik lányodnak. || b. <Napszakot, napot, hetet jelentő szóval kapcs.:> a múltban v. a jövőben a mostanihoz közeli egyik. Valamelyik reggel találkoztam a sógoroddal. Valamelyik nap meglátogatlak. Valamelyik héten történt, hogy □ Valamék nap a tehenet őrizte. (Móricz Zsigmond)
2. <A vele jelzett fogalom körébe tartozó egyének, egyedek, dolgok közül> egy közelebbről meg nem határozott v. meg nem határozható; valamely (I. 1); egy [2] (I. 1, 4); valami (II. 2). Ha valamelyik gyermek fertőző betegséget kap, kitiltják az iskolából. □ Valamellyk csillag súgára Rá festi szemed héjjára Hív emlékezésemet. (Csokonai Vitéz Mihály) Halála olyan nagy esemény volt, mint mikor a föld valamelyik hatalmasa száll a sírba. (Ambrus Zoltán) Az anyját megölték Valamelyik gazember ráakadt gyújtogatás közben és leszúrta. (Gárdonyi Géza)
II. határozatlan (főnévi) -et, (-ek) [e, e]
1. <Az ismert v. a szóban forgó dolgok közül> egyik. □ Le akartam kenyerezni A nótáros urat, hogy , hogy ., hogy majd beszerezzen Bakternek vagy kondásnak falujába, ha e szép Hivatalok valamelyike meg fog ürűlni idővel. (Petőfi Sándor) A dervis sorra járta az úton és út mellett heverő lovakat, hogy lábra állíthatná-e még valamelyiket? (Gárdonyi Géza) || a. Egy a szóban forgó kettő közül; (az) egyik. □ Kiséri két egyház imája . No, hisz valamelyik majd csak eltalálja. (Arany János)
2. <Az ismert v. szóban forgó személyek közül> egyik. □ Néma gyűlölettel nézte az utitársait. Talán szeretett volna belé is kötni valamelyikbe. (Hunyady Sándor) || a. (személyragos alakok) -e [e], -ünk, -(e)tek [ë-ë], -ük A személyraggal meghatározott személyek közül valamelyik, valaki. Valamelyiktek menjen orvosért. □ Még tán képviselőnek is felküldenek valamelyikünket. (Mikszáth Kálmán)
III. vonatkozó (melléknévi és főnévi) (kötőszóként) (elavult) Amelyik.