Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. A múltban vmely közelebbről meg nem határozott időben; régen, egykor. Valamikor jó barátok voltak, most ellenségek. □ Rőföskereskedő volt valamikor, aztán egy pálinkadepóban biztos. (Tolnai Lajos) Ha már egyszer idegenbe, Valamikor ide bujtál, Rohanj jól kimelegedve. (Ady Endre) Betyár az élet és drága a bor, A tavasz is más volt valamikor. (Juhász Gyula)
2. A jövőben, vmely közelebbről meg nem határozott időben; egyszer majd. Meglátjátok, egyszer valamikor majd csak megjön az esze neki is. □ Jobbra száll az egyik [madár], balra a másik, találkoznak-e még valamikor ? (Mikszáth Kálmán)
3. <Jelen idejű igealakkal, eldöntendő kérdésben, a múltra, a jelenre és a jövőre egyaránt értve.> Írsz-e valamikor is levelet neki?
4. <Időtartamot jelentő határozóval együtt:> a másik határozóval megjelölt idő alatt, azon belül egy meghatározatlan időpontban. Éjjel, tavaly, a jövő évben valamikor; valamikor régen; egyszer valamikor. □ Busi Bálint ezt oly nyugodtan mondja, mintha a világon legrendesebb dolog lenne, hogy valamikor éccaka indulni kell, szó nélkül a hasított fákon. (Móricz Zsigmond)
5. <Időpontot jelentő, időpontszerűen értett időhatározóval:> a másik határozóval megjelölt időtájban; körülbelül akkor, amikorra a másik határozó utal. Valamikor éjfélkor; valamikor tíz óra tájban; valamikor húsvétkor.
II. vonatkozó (kötőszóként) (régies, irodalmi nyelvben) Amikor (csak). □ Augusztus császár, valamikor a tanácsban szóllott, otthon leírta, amit akart mondani. (Pázmány Péter) Valamikor tegnap tollhoz nyúlék, hogy hozzád írjak, el kelle löknöm azt. (Kazinczy Ferenc)