Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

VALAKI névmás (határozatlan és vonatkozó) és főnév
  • I. névmás. határozatlan (főnévi) (rendsz. mellékhangsúlyos szóként, ritk. kiemelő hangsúllyal)
  • 1. Meg nem határozott v. meg nem határozható ismeretlen személy. Valaki elvitte a kalapomat. Valaki kifecsegte a titkot. Vigyázz, ott jön valaki. □ Ha valaki megsérti [a fiút], kiállok érte. (Mikszáth Kálmán) Hajába rózsát tűzött, Valakit várt nagyon. (Juhász Gyula) A fekete sötétben valakik fölkeltek és kimentek [a szobából]. (Móricz Zsigmond)
  • 2. <Több közül> valamelyik személy; egy, egyik. Jöjjön onnét valaki segíteni! Közülünk valaki elárult minket. □ Mindenki … érzé, hogy itt valakinek szólni kell, – de … annyi száz közől senki sem akart valakivé lenni. (Vas Gereben)
  • 3.* Valaki, aki ..: az, aki … Olyan arcot vágott, mint valaki, akinek nem tetszik a dolog. □ Kapitány úr, tessék helyet foglalni, mondta [a kalaposnő] boldogan, mintha végre-valahára megérkezett volna valaki, akit már nagyon régen várt. (Krúdy Gyula)
  • 4. (bizalmas, tréfás) Az a személy, akihez a beszélő szól <te, ill. maga v. ön helyett>. Jaj, de szép ma valaki! □ Aha, – incselkedett [Akli] vissza, – elpirult valaki. (Mikszáth Kálmán)
  • 5. Általános alanyként, gyak. a beszélőt v. a megszólítottat v. vmely határzott személyt jelölő névmás helyett> az ember. Aztán legyen valaki udvarias, így bánnak vele. □ Ösztövér kutágas, hórihorgas gémmel Mélyen néz a kútba s benne vizet kémel: Óriás szunyognak képzelné valaki. (Arany János) Azért tartson valaki valakit … hajlékában, hogy az ember még a száját se nyithassa fel előtte. (Tolnai Lajos)
  • 6. (birtokos személyraggal) Hozzátartozó v. vmilyen célra kiválasztott személy. Jó, ha az embernek van valakije a házban. Nekem van valakim erre a feladatra. □ Van talán már valakid [a főispáni állásra]? (Mikszáth Kálmán) Ha valakije jön. Az apja, vagy a bátyja. Akkor engedélyt kér, hogy találkozhassék velük… (Kosztolányi Dezső)
  • 7. <Az utána következő főnévvel v. névmással jelöltek közül> egy meg nem határozott v. ismeretlen személy. Valaki más. Ezt valaki olyan tehette, aki … Valaki rokon van nála. □ Van-e még valaki vendég? (Vas Gereben) Valakinek szánta, hej! valaki-másnak | Rozgonyi Piroskát: derék Toldijának. (Arany János) Ha … valaki betyárféle jönne … (Móricz Zsigmond)
  • 8. <Annak jelölésére, hogy a beszélő akár ismert, akár ismeretlen személyre egyaránt gondol; az akárki (A. 1), bárki névmás rokonértelmű szavaként, az általánosítás mozzanatát kevésbé hangsúlyozva.> □ Úgy próbálja valakinek elmondani, amit akar, hogy kicsapom az öccsét. (Móricz Zsigmond) Vetettem szemet valakire öt esztendő alatt? (Móricz Zsigmond)
  • II. névmás vonatkozó (főnévi) (kötőszóként) (mellékhangsúlyos szóként) (elavult) (Akárki) aki (csak). □ Becsületre méltó jeles gyülekezet … Halljon szót, valaki ez helyre érkezett. (népköltés) Valaki ezt mondod, kérlek, gondold meg, mennyi fogyatkozásokkal elegyítteték az a kevés jó. (Pázmány Péter)
  • III. főnév -t, -je [e]
  • 1. (rendsz. mellékhangsúlyos szóként) <Jelzővel v. névelővel a személy, ember, egyén helyett haszn., de ezeknél választékosabb és divatosabb szóként.> Igen használható, ügyes valaki. Egy ismeretlen valaki felszólalt. Az a valaki volt itt, akiről beszéltünk. □ Megláték egy valakit, aki úgy néze ki, mintha velünk szólani akarna. (Kazinczy Ferenc) Hirtelen fölébredt, s pörölni kezdett egy láthatatlan valakivel. (Ambrus Zoltán) Most lennék félős valaki: Koldus-tarisznyás, nagy legény. (Ady Endre)
  • 2. (kiemelő hangsúllyal, rendsz. állítmányként) Nevezetes, kiváló tulajdonságaival v. társadalmi helyzetével kiemelkedő személy. Ő már valaki a faluban. □ Megsokasodtak vad üldözőim. Így jár az ember, aki valaki. (Ady Endre) Soha ezek, soha nem mehetnek el ebből a városból, … Csak itthon emberek, férfiak, valakik. (Móricz Zsigmond) [Turi Dani] senkiből valakivé lett, elsővé a maga alacsony szintű világában … (Móricz Zsigmond)
  • 3. (birtokos személyraggal) Olyan személy, akihez szerelmi kapcsolat fűzi a szóban forgó személyt. Van valakije: a) van választottja; b) (szépítő, eufemisztikus kifejezésként) van szeretője. □ Kisasszony, magának már van valakije. (Mikszáth Kálmán) Itthon van Livia? – Itthon van, de … van nála valaki. (Ambrus Zoltán)
  • Szóösszetétel(ek): másvalaki.