Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

TÉTEL [e] főnév -t, -ek, -e [ë, e]
  • 1. (ritka) Általában a tesz igével kifejezett cselekvés; az a cselekvés, hogy vmit tesznek vhová. A könyvnek a polcra tétele. □ [Döbrögi] Elküldötte a húsz láncsást, kegyelemmel akarván Óni magát ezután az erőszak tétele ellen. (Fazekas Mihály)
  • 2. Vmely viszony, tény, igazság fennállását, érvényességét kifejező állítás, amelyre további állítások, ill. igazságok épülnek. Hamis, helyes, hibás tétel, bizonyítandó, bizonyított, megdönthetetlen tétel; alapvető, sarkalatos tétel, bölcseleti, erkölcsi, gyakorlati, tudományos tétel. A cikk, a tanulmány hamis tételből indul ki. □ Aristoteles a költészetet utánzásnak nevezi. …Nem feszegetem e sokszor vitatott tételt, mert nem tartozik célomra. (Arany János) || a. (filozófia) A gondolkodás, ill. az igazság egyik elemi formája, ítélet. A szillogizmus rendszerint három tételből áll: főtételből, altételből és zárótételből. || b. Vmilyen tudományos igazságot szabatosan, röviden, az illető tudományban haszn. műszavakkal, jelekkel kifejező megállapítás. A fizika, a gazdaságtan, a matematika tételei. Pythagoras tétele: a derékszögű háromszög befogói négyzetének összege egyenlő az átfogó négyzetével (a2 + b2 = c2). || c. Kifejtésre, ábrázolásra váró v. arra alkalmasnak mutatkozó gondolat, igazság. A beszéd, a dráma, a mű, a regény tétele, a tétel ábrázolása, kifejtése, megnevezése. □ Fellázít az a tétel, mely természeti törvénynek vallja, hogy a női gyöngeség… a szelidítő szerepét kényszeríti a férfira. (Ambrus Zoltán) Rokonok című regényemben felállítottam azt a tételt, hogy minden családban van egy… erős egyéniség, akire a sok tehetetlen rátámaszkodik. (Móricz Zsigmond)
  • 3. (iskolai) <Vizsgán, szigorlaton> írásban v. szóban feltett kérdés, feladat, melyet a vizsgázónak meg kell oldania, ill. melyre felelnie kell. → Érettségi tétel. Könnyű tételt kapott. Az írásbelin két tétel között lehet választani. □ Százéves halott korában feladják az embert érettségi tételnek. (Móra Ferenc)
  • 4. (zene) Bizonyos zenei formák: szonáta, szvit, szimfónia tematikai v. hangulati egységen alapuló zárt része. Gyors, lassú tétel; a tétel felépítése, kidolgozása. A negyedik tételben önkényes tempókat vett a karmester.
  • 5. (pénzügy) <Számvetésben, könyvvitelben> egységes megnevezés alatt szereplő pénzösszeg. Bevételi, kiadási tétel; költségvetési, könyvelési tétel; fedezetlen tétel,tranzitó tétel. Ez a tétel nincs kifizetve. Sok apró filléres tételből nagyra nő a havi kiadás. Egy tételt töröltek. □ A számadásban a tételek szép világosan voltak összeállítva: mi termett, mi adatott el és mennyiért? (Vas Gereben) Látom a tollam hegyét, amint vékonyan s vastagon kirajzolja a mérleg tételeit. (Gelléri Andor Endre)
  • 6. (kereskedelem) <Vmely árucikkből> bizonyos mennyiség, mely az adásvételben egységként szerepel. Több mázsás tétel; nagy tételekben vesz, elad. Háztartásban csak kilós tételekben vásároljuk a cukrot. || a. jelzői használat(ban) (kereskedelem) Annyi, amennyit <egy bizonyos áruból> egy tételben szoktak eladni, vagy amennyi alkalmilag eladó. Egy tétel búza; egy tétel zománcozott edény.
  • 7. (régies) Tét (1). □ Egyre vesztett, s a tételt mindig duplázta. (Jókai Mór) Ahhoz a ponthoz jutott, hogy a legnagyobb tételt tegye föl egy kockára. (Mikszáth Kálmán)
  • Szóösszetétel(ek): 1. tételdráma; tételregény; tételrendszer; tételszám; 2. alaptétel; altétel; bizonyságtétel; csodatétel; díjtétel; elégtétel; ellentétel, eskütétel; főtétel; hittétel; igazságtétel; jelentéstétel; jóvátétel; kártétel; közzététel; pályatétel; panasztétel; próbatétel; sarktétel; szolgálattétel; tantétel; tanúságtétel; tehertétel; vámtétel; zárótétel.