Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

TERMELŐSZÖVETKEZET főnév
  • 1. (1945 után) Általában ipari v. mezőgazdasági kisárutermelők szövetkezeti, kollektív, szocialista üzeme, ill. gazdasága; a termelők kollektívájának tulajdonában levő vállalat. → Kisipari termelőszövetkezet;mezőgazdasági termelőszövetkezet; szocialista termelőszövetkezet. A szocialista társadalomban falun és városon egyaránt vannak termelőszövetkezetek, amelyek a szocialista gazdálkodás fontos tényezői. || a. (1945 után) Kül. ilyen mezőgazdasági szövetkezet, amelyben a termelési eszközök közös tulajdonban vannak, és amelyeknek a révén falun is megvalósulnak a szocialista termelési viszonyok. Belépett a termelőszövetkezetbe. A dolgozó parasztságnak a termelőszövetkezetekbe való tömörülése lehetővé tette a korszerű, fejlett nagyüzemi gazdálkodást és ezzel parasztságunk felemelkedését. □ A Magyar Népköztársaság… kötelességének tekinti, hogy… az önkéntes társulás és a közös munka alapján működő termelőszövetkezetek támogatásával elősegítse a mezőgazdaság szocialista fejlődését. (A Magyar Népköztársaság Alkotmánya)
  • 2. (1945 előtt) <Kapitalista viszonyok között> olyan szövetkezet, amelyben a kistermelők azért társulnak, hogy védekezzenek a nagybirtok ellen. Lenin megállapította, hogy a kapitalista termelőszövetkezetek előbb-utóbb kollektív kapitalista intézménnyé válnak vagy tönkremennek.