Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

TERMÉSZET [e-e] főnév -et, -e [ë, e] (rendsz. egyes számban)
  • 1. A térbeli és időbeli lények, tárgyak összessége, a szerves és szervetlen világ a benne előforduló jelenségekkel együtt; mindaz, ami földünk törvényei szerint alakult, ill. alakul, terem. Élő természet: a) a szerves világ; b) (iskolai) ez mint általános iskolai tantárgy; c) (iskolai) ennek iskolai órája; d) (iskolai) a szerves világról szóló (tan)könyv; élettelen természet: a) a szervetlen világ; b) (iskolai) az mint általános iskolai tantárgy; c) (iskolai) ennek iskolai órája; d) (iskolai) a szervetlen világról szóló (tan)könyv; a természet erői, ismerete, jelenségei, rendje, törvényei, világa; a természet három országa; a természet leírása; tanulmányozza, vizsgálja a természetet. A művész utánozza a természetet. □ Ünnepre fordúlt a természet, ami Szép és jeles volt benne megjelent. (Vörösmarty Mihály) Légyen népszabadság Úr a földtekén… Vagy ha a világnak Eljött a vége már… Sújts le egy csapással minden életet, S alkoss új világot S új természetet. (Bajza József) Rettenetes égiháború keletkezett, mintha minden lázadoznék a természetben. (Mikszáth Kálmán)
  • 2. Az emberi települést körülvevő fizikai, főleg növényi világ, földrajzi környezet; kül. az, ami a táj szépségét adja. A szabad természet; a természet könyve; a természet embere; a természet műhelye; a természet öle; a természet szeretete; a természet (tavaszi)ébredése (téli álmából); a természet temploma; a szabad természetbe megy, menekül; élvezi, keresi, szereti a természetet. □ Ha megcsókolsz, ajkaimra Ajkadat szép lassan tedd, Föl ne keltsük álmából a Szendergő természetet. (Petőfi Sándor) A vén természet kialudta magát, és az ébredező hajnal rózsaszín pillákkal nézett be a táncterem ablakán. (Móricz Zsigmond)
  • 3. (átvitt értelemben) A civilizációtól nem érintett ősi állapot, ill. ennek elképzelése mint a civilizált emberi társadalom ellentéte. A romlatlan természet. A romantikusok azt követelték, hogy térjünk vissza a természethez.
  • 4. (átvitt értelemben) Az ember akaratától függetlenül érvényesülő alkotó és átalakító erő. (ritka, régies, választékos) A természet adóját lefizeti, lerója: meghal. A természet rendjeszerint; a játékos, jótékony, mostoha természet; természettől beléoltott tulajdonság; a természettől gazdagon megáldott ország. Mostohán bánt vele a természet. □ Hát azt a szép elmét… hiába adta volna-é a jóltévő természet? (Csokonai Vitéz Mihály) Az iskolákban nem tanulni, hiába, Ilyet…. a természet tanított tégedet. (Petőfi Sándor) Természettől jó tanítónak születve, önkéntelenül inkább tett húsz kérdést, mint hogy egyszer megmondjon valamit. (Móricz Zsigmond)
  • 5. Vkinek v. vminek eredeti valósága, megjelenési látható formája. Természet után készült kép; természet után fest, rajzol; természetben mutat be vmit. □ Az aranyakat természetben kérem. (Tompa Mihály) Aki természetben látja a kis birtokot, az már a paradicsomon se fog csodálkozni, ha véletlenül odajut. (Mikszáth Kálmán)
  • 6. Élőlénynek v. vmely dolognak életmódját, hatását, létét, működését alapvetően meghatározó eredeti hajlam, sajátosság, tulajdonság. A tőke belső természete; az ipar szociális természete; a termelés társadalmi természete; nem veszi be (→ bevesz) a természete; (rosszalló) kitör belőle a természet: valódi jelleme megmutatkozik; a dolog természetében rejlik: magától értetődik; kivetkőzik emberi természetéből: vadállatiassá válik; nem tagadja meg (→ megtagad) a természetét. A hízelgés ellenkezik a természetével. Az ember természeténél fogva gondolkodó lény. A farkas természete szerint ragadozó állat. □ Magyar vagyok. Természetem komoly, | Mint hegedűink első hangjai. (Petőfi Sándor) [Az] emberi természetnek egyik sajátossága, hogy… keresi a változatosságot. (Ambrus Zoltán) || a. Vkinek lelki, szellemi v. testi alkata. → Ábrándos természet; bátor, beteges, erős, érzéki természet; félénk, férfias, gyenge, haragos, heves, indulatos, jó, kemény, lobbanékony, makacs, nőies, nyájas természet; (népies) nagy természete van: a) akaratos, makacs; b) a nemi ösztön kielégítésére mohón, mértéktelen módon törekszik; nehéz természet: olyan személy, akivel sértődékenysége, szeszélyessége, indulatossága v. egyéb rossz tulajdonsága miatt nem könnyű együtt dolgozni, ill. megférni; nehéz ember; → rossz természet; (ritka) vas természete van: sok minden fáradalmat, viszonytagságot kibír, a betegségnek ellenáll; uralkodik rossz természetén: indulatát, szenvedélyét fékezni tudja. □ Arra alá Baranyában | Jó természet van a lányba. (népköltés) Felülkerekedik a gonoszabbik természetem. (Mikszáth Kálmán) Optimista természet volt. Öntudatának küszöbe alatt olyasmire számított, hogy valami remek hírrel kelti fel álmából a csengetés. (Hunyady Sándor) || b. Vkinek jellemező, állandó megrögzött szokása. A szokás második természet. Második természetévéválik. □ A mi urunknak… természete a [= az], hogy kéretlen nem ád. (Mikes Kelemen) Szavuk sem igen van azalatt, míg esznek, Természete már ez magyar embereknek. (Arany János)
  • 7. (ritka) Vminek sajátosság, használhatóságának, kezelésének módja. Olyan az órám természete, csak akkor jár, ha fekszik. □ Kérdezgette tőlem az utalványok és cheque-ek természetét. (Mikszáth Kálmán)
  • 8. Természetben: nem pénzben, hanem termékben, használati tárgyban. Természetben fizet; természetben élvez; természetben kap. A földadót természetben fizeti. A gazda az arató- és cséplőrészt természetben adta ki. □ Alig látom valószínűnek, hogy valaha pénzt kapott volna. Valahogy természetben kaphatott annyit, amennyit. (Móricz Zsigmond)
  • 9. (népies, szépítő, eufemisztikus kifejezésként) A férfi ondója. Elment a természete: magömlése volt.
  • Szóösszetétel(ek): 1. természetátalakító; természetbölcsész; természetfelfogás; természetfestés; természethistória; természethívő; természethűség; természetismeret; természetkedvelő; természetkutatás; természetkutató; természetleíró; természetpusztító; természetszemlélet; természetszeretet; természettörténet; természetvizsgálat; természetvizsgáló; 2. alaptermészet; anyatermészet; birkatermészet; macskatermészet.