Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
TEMPÓ [ë v. e] főnév és mondatszó (régies írva: tempo is)
I. főnév -t, -ja
1. <Zeneműben, író-, előadóművészetben, beszédben stb.> az a mód, ahogyan a ritmikailag v. szerkezetileg tagolt részek gyorsaság, lendület szempontjából követik egymást. Élénk, gyors, lassú tempó; a beszéd, az előadás tempója; → gyorsítja a tempót. □ Az előadási mód tempója dolgában ragaszkodik az elbeszélő módszeréhez. (Ambrus Zoltán) || a. Ennek egy-egy szakasza, mozzanata. Ez a tempó rossz volt. Egy-egy tempót eltévesztett.
2. <Cselekvésben, munkában, ill. fejlődésben, folyamatban> ütem v. iram. A munka tempója; a fejlődés viharos tempója. Az építkezés szédületes tempóban folyik. Szédületes tempót diktál. A legjobban diktálják a tempót. □ Esze, kardja éles, tempója huszáros. (Sárosy Gyula) Hogy a kibékülés gyorsabban haladjon, siettette a tempót. (Kosztolányi Dezső) Az anyagi szerzés útján egyre erősebb tempóval evezett előre. (Móricz Zsigmond) || a. (jelző nélkül) (elavulóban) Gyors, eleven, élénk lendület. Szépen táncol, de nincs benne tempó. Esett a tempó.
3. (sport, elavulóban) Iram, ill. az iram beosztása. Jó, rossz tempóban fut; átveszi, bírja, fokozza, gyorsítja, lassítja, növeli a tempót; tempót → diktál. || a. (sport, elavulóban) <Úszásban> a láb és a kéz munkájának egy-egy elhatárolható szakasza; ütem. Egy-két tempó, s bent van a célba. Nem jó a kéz v. a láb tempója. Erős tempókkal úszik.
4. Az a mód, ahogyan vki mozog, tesz-vesz. A maga megszokott csendes tempójával beszél, jön-megy, rakosgat. □ Egy kis meleg vizet édes Mári néni szólt a kimért tempóval tüzet rakó öreg cselédasszonyhoz. (Tolnai Lajos) || a. <Jármű, állat mozgásában> sebesség, gyorsaság nagysága, foka. □ Amint bennünket megpillantott, láthatólag gyorsabb tempóra nógatta paripáját. (Krúdy Gyula)
5. (gyak. rosszalló) Vmilyen életformában gyökeredző jellegzetes viselkedés, magatartás, szokás. Alpári, betyár, falusi, gavalléros, gyerekes, komisz, közönséges, paraszti, svihák, úri, útszéli tempó. Vénlányos tempói vannak. Micsoda tempó ez? Tudja a tempót. □ Szégyenlős népek voltunk mink, és nem is értünk rá az ilyen úri tempókra. (Móra Ferenc) || a. (ritka, régies) Szokásos eljárás. □ Elvegyült az iramodó sokaság közé Ismerte már jól ezt a tempót. Addig hátra se nézz, amig magad nem maradsz! (Jókai Mór)
II. mondatszó (régies) <Sportversenyen biztatásként, lelkesítésként:> hajrá!; rajta!