Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

TÁPLÁLÉK főnév -ot, -a
  • 1. (hivatalos, választékos) Olyan anyag, amely a szervezetbe jutva azt fenntartja, fejlődését biztosítja; élelem. Állati, növényi, nyers táplálék; bőséges, szűkös táplálék; keményítő, szénhidrát tartalmú táplálék. A tej tökéletes emberi táplálék. Táplálékot vesz magához. A szervezet felveszi a táplálékot. Táplálékában kevés a fehérje. A növény a földből és a levegőből szerzi táplálékát. Kiszáradt legelőn a jószág nem talál elég táplálékot. □ Holttesteik Az éhes hollók tápláléki lettek. (Petőfi Sándor) Szegény hajótörött kiált; Adjatok néki… Táplálékot, meleg ruhát. (Arany János) || a. (hivatalos) Különleges összeállított, vmely sajátos célt szolgáló tápláló anyag. Csecsemő tápláléka; betegek tápláléka; diétás táplálék.
  • 2. (választékos) Vmely működő, mozgó szerkezet v. jelenség működéséhez szükséges tápanyag. A tűz, a gép tápláléka.
  • 3. (átvitt értelemben, választékos) Olyan tevékenység, alkotás, ismeret, amely a szellemet gazdagítja, a lelki életet fejleszti, alakítja. Szellemi táplálék. Az utazás és az olvasás gazdag táplálékot nyújt a léleknek. Az igazság az értelemnek, a szabadság a szívnek a tápláléka. □ Nincsen-e… fényes tudományos akadémiánk, nem gondoskodik-e ez kellőképpen az egész ország szellemi táplálékáról? (Tolnai Lajos) A vonat viszi Kiskunhalomra a szellemi táplálékot: a fővárosi lapokat. (Nagy Lajos)
  • 4. (átvitt értelemben, választékos) Olyan mozzanat, jelenség, ok, körülmény, amely alkalmas arra, hogy vkiben vmely gondolatot, érzést, szándékot, magatartást erősítsen v. növeljen. □ Budán töltött mindenik napja hiúságának új táplálékot nyújtott. (Eötvös József) Táplálékot nem nyert szenvedélye elhamvadt. (Gyulai Pál)
  • Szóösszetétel(ek): 1. táplálékmegvonás; táplálékmennyiség; táplálékszerzés; táplálékszükséglet; 2. néptáplálék.