Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

TALP főnév -at, -a
  • 1. Az ember és az emlősállat lábának legalsó része, alsó felülete, amely a talajjal v. a lábbeli belsejének alsó részével érintkezik. → Viszket a talpa; talp alávaló zene;inog a talpa alatt a talaj;kicsúszik a talpa alól a föld (a talaj); talponterem; (átvitt értelemben is) talpon van: a) fölkelt, fent van; b) fölkelése óta nem pihen, állással, jövéssel-menéssel járó munkát végez; (átvitt értelemben is) talpra áll: a) összeszedi magát, ismét képes lesz cselekvésre v. támadásra; b) rendezi anyagi nehézségeit, és ismét képes lesz önállóan gazdálkodni, önmagát fenntartani; c) <beteg> felépül; (átvitt értelemben is) talpra állít vkit: a) segíti őt talpra állni; b) sereget harcképes állapotba helyez; c) fekvő embert fölkelt. Talpra esik; talpra v. talpáraugrik. Felsebezte a tarló a talpát. Az orvos gyorsan talpra állította. Szóláshasonlat(ok): talpára esik, mint amacska. □ Meg ne sebezzétek könnyű kis lábait, átkos Tüskés s rút kórók; Ti hajoljatok ifju virágok, S gyenge füvek deli piros talpának alája. (Vörösmarty Mihály) Elnyúlnak a vadak, Olykor még egynek-egynek iszonyú talpa moccan Csendben…. s én bámulok a messzeségbe hosszan. (Tóth Árpád) És méne a pusztába… hol aki a forró homokra lépett jó saru nélkül, a talpa megégett. (Babits Mihály) Az utasok nagy része már talpon van. (Nagy Lajos) || a. (átvitt értelemben is) Talpig: a) egészen vmibe öltözve. Talpig gyászban, fehérben, feketében. □ Hunyad alatt, egy kis házban, Ült az özvegy, talpig gyászban. (Arany János) Terka apja talpig fehérben dicsérte az urat. (Ambrus Zoltán); b) <rendsz. az emberi jellemre, magatartásra vonatk. pozitívan értékelő kifejezésekben:> minden ízében, egész valójában. Talpig becsületes, derék, egyenes ember; talpig ember, férfi: föltétlenül megbízható, becsületes, jellemes e., f.; talpigvasban;tetőtől talpig. □ Az én embereim mind talpig jóravalók. (Mikszáth Kálmán) || b. (átvitt értelemben) Talpra!: <főleg munkára, harcra való felhívásként:> kelj, keljünk v. keljetek fel; munkára, harcra! □ "Talpra vitéz!" hangzott szájából gőgös Ozulnak. (Vörösmarty Mihály) Talpra magyar, hí a haza! (Petőfi Sándor) Föl honfiak, polgárok talpra, Ez a dicsőség reggele. (Juhász Gyula)
  • 2. A lábbelinek vastag bőrből, gumiból, fából v. más hasonló (mű)anyagból készült alja, amely járás v. állás közben közvetlenül a talajjal érintkezik. Vastag, vékony talp; hajlékony, merev talp. Elkopott a cipője talpa. Talpat szögelt a csizmára. Új talpat varrat a cipőre. Szóláshasonlat(ok): buta, mint a cipőm (csizmám) talpa: hallatlanul. b. □ A kisasszonykák pediglen készítsék a cipőket, Mert ép talppal ugyan haza nem viszik ám ma őket. (Csokonai Vitéz Mihály) || a. A harisnyának az a része, amely a talpat (1) fedi. □ A harisnyája lyukas volt. Lyukas a sarkán, lyukas a talpán. (Nagy Lajos)
  • 3. Bizonyos fajta tálnak, ivóedénynek (pohárnak, serlegnek, kehelynek) alul kiszélesedő tartó alja. Letört a pohár talpa. □ A nedves karikákat néztem, Miket a pohár talpa rajzol A márványos hűs asztalszélen. (Tóth Árpád) Borát kiissza, pohara talpa csattan. (Radnóti Miklós)
  • 4. Épületnek, oszlopnak alsó része, faháznak alapul szolgáló gerendája, amelyre az egész váz támaszkodik. Az oszlop talpa is márványból volt.
  • 5. Kocsi, szekér kerekének rendsz. fából készített s a küllőkre illesztett, ív alakú kerületi része, amelyre az abroncsot húzzák. A bognár fölveri a talpat a kerékre. □ Bizony a kerék is mutatja példával: Egyszer fel, másszor le, forog a talpával. (Arany János)
  • 6. A szánnak az a két alsó gerendája, amelyen csúszik.
  • 7. (régies) Hevederekkel és faszögekkel egymáshoz erősített több szálfa v. deszka, amelyet teherrel megrakva v. anélkül folyóvízre bocsátanak, s úgy szállítanak; tutaj. Talpat úsztat. □ Amerikának folyóin azelőtt csak talpak és… hajók úsztak. (Széchenyi István) Nagyobb örömriadal nem fogadott még parthoz közelítő járművet, mint e szerény úszó talpat. (Jókai Mór)
  • 8. (mértan, elavult) Síkidom alapvonala; alap. A háromszög csúcsából a talpra merőlegest húz.
  • Szólás(ok): ember v. legény a talpán: le tudja győzni a nehézséget, minden helyzetben feltalálja magát; talpraesett e., l.; (bizalmas) vkinek a talpát nyalja: undorítóan hízeleg vkinek; ld. még föld, talaj, útilapu.
  • Szóösszetétel(ek): 1. talpizom; talpkereskedő; talpkészítő; talplemez; talpmérték; talpnyom; talpszeg; talpszelemen; talpvastagság; talpvesszőzés; talpvonal; 2. ágyútalp; bőrtalp; cipőtalp; csizmatalp; eketalp; fatalp; féltalp; gumitalp; hernyótalp; hótalp; keréktalp; krepptalp; lánctalp; lúdtalp; oszloptalp; síntalp; sítalp; spárgatalp; szántalp.
  • talpatlan; talpú.