Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

SAJTÓ főnév -t, -ja
  • 1. (műszaki nyelv) Olyan gép, amely nyomással végez vmely munkát, főleg vmely laza anyagnak (pl. szénának) kisebb térfogatra való összeszorítását v. nedvet tartalmazó anyagból (pl. szőlőből) a nedv kipréselését; prés. □ A sajtó örvendő lármával csikorog, Oldalán a piros nektár zúgva csorog. (Csokonai Vitéz Mihály) || a. <A gépiparban:> gépi berendezés, amely nagy nyomóerőt tud kifejteni, s ezzel fémes anyagokat formál, alakít. → Hidraulikus sajtó. || b. (A textiliparban:) szövetre mintákat nyomó gép.
  • 2. (nyomdászat) Könyv v. más nyomdai termék nyomtatására haszn. gép; nyomógép. Új, modern sajtók; sajtó alá bocsát, ad: (vmely írásművet) kinyomtatásra átad, kinyomat; sajtó alákerül vmi; sajtó alá rendez vmit: a kinyomatását megelőző s a nyomtatással járó szerkesztői, rendezői munkákat végzi; sajtó alatt van: nyomtatják; most került ki a sajtó alól, most hagyta el a sajtót: <vmely mű> most jelent meg. □ Zalán futása sajtó alá adatik. (Vörösmarty Mihály)
  • 3. (átvitt értelemben) A sokszorosítás, könyvnyomtatás útján történő gondolatközlés, a közvéleménynek ilyen módon való irányítása. Független, irányított sajtó;szabad sajtó. □ Régóta röpköd az a szállóige, amely a sajtót is besorozta a nagyhatalmak közé. (Ambrus Zoltán) Európa népei … ujjongva borulnak egymás kebelére, a felszabadult sajtó extázisban ünnepli a világ szabadságát. (Karinthy Frigyes)
  • 4. (átvitt értelemben) A hírlapok (vmilyen szempontból tekintett) összessége. Fővárosi, vidéki sajtó; az ellenzéki, a haladó, a külföldi, a magyar sajtó; a polgári, a szocialista sajtó; a heti sajtókörúti sajtó. || a. Tág. ért. a könyvek, folyóiratok, újságok összessége. Időszaki sajtó; a múlt század, a szabadságharc sajtója. □ Tettre, ifjak, tettre végre, Verjük le a lakatot, Mit sajtónkra, e szentségre, Istentelen kéz rakott. (Petőfi Sándor) A magyar sajtó története Táncsics Mihály néven ismeri, de … a rendőrség Stancsics néven tartotta nyilván. (Móra Ferenc)
  • 5. (átvitt értelemben) Az újságíróknak mint a közönség tájékoztatóinak bizonyos csoportja. Nyilatkozik a sajtó előtt. Az értekezletre meghívták a sajtót is.
  • 6. (átvitt értelemben, sajtónyelvi) Vmely aktuális tárgyról, eseményről v. műről megjelent hírlapi cikkek, közlemények összessége. v. rossz sajtója van: dicsérő v. gáncsoló cikkek, nyilatkozatok jelennek meg róla.
  • Szóösszetétel(ek): 1. sajtóanyag; sajtóbíróság; sajtócenzúra; sajtócsavar; sajtócsoport; sajtóegyesület; sajtóerkölcs; sajtófigyelő; sajtógép; sajtógerenda; sajtóharc; sajtóház; sajtókarzat; sajtóképviselő; sajtókiállítás; sajtóköltség; sajtómonopólium; sajtómegbízott; sajtónegyed; sajtóosztály; sajtópáholy; sajtópéldány; sajtópropaganda; sajtórendészet; sajtórúd; sajtószerv; sajtótájékoztatás; sajtótájékoztató; sajtótechnika; sajtótevékenység; sajtótröszt; sajtótudósítás; sajtóügy; sajtóügynökség; sajtóünnep; sajtóvélemény; sajtóvétség; sajtóvisszhang; 2. gyorssajtó; kézisajtó; kormánysajtó; munkássajtó; napisajtó; pártsajtó; világsajtó; zugsajtó.