Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (irodalmi nyelvben) Könnyen (el)szálló, (el)röpülő, könnyedén ide-oda röpdöső, röpködő, szállongó (állat, tárgy). Röpke madárka, pillangó; röpke falevél, pehely. □ [Hídavatás.] Szurtos fiú Hátúl röhögve ott terem | S ketten repűlnek a Dunába Igy, s már nem egyenkint, seregben Cikázva, némán ugranak, Mint röpke hal a tengerekben. (Arany János) Mi vagyunk a rónán járók | Soha napján meg nem állók | Lég fiai, röpke rárók. (Babits Mihály)
2. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Változékony, állhatatlan, ingatag, csapongó kedélyű. □ Ah, ílyen gondos philosophiát Ki tenne föl a röpke ifjuságról. (Madách Imre)
3. (átvitt értelemben, választékos) Gyorsan, szinte észrevétlenül elmúló, nagyon rövid (idő). Egy röpke pillanat; röpke ifjúság. □ Egy röpke perc alatt szakácsné, főző segédnő, szolgáló künn termett a kapuban. (Tolnai Lajos) || a. (átvitt értelemben, választékos) Rövid ideig tartó, gyors, futó (I. 3). Röpke csók, pillantás. □ Elemér még egy röpke tekintetet vetett az ablakra. (Kemény Zsigmond) Asszonyhűség röpke álom. (Krúdy Gyula) || b. (átvitt értelemben, választékos) Gyorsan elhangzó, elenyésző, rövid. Egy röpke dal, gondolat. □ Egy szó nyilallott a hazán keresztül, Egy röpke szóban annyi fájdalom. (Arany János) Így tudja Aeschylus egy röpke szóváltás rövidségébe belefoglalni a marathonkori Athént. (Péterfy Jenő) Marietta olykor, ha röpke bókot hallott legyintett a kezével. (Krúdy Gyula)
röpkeség.