Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
RÉV főnév -et, -e [ë, e] A ragos alakok kiejtésjelölése helyesen: -et [e v. ë]. -e [e]
1. Vízi átkelőhely ott, ahol nincs híd. Tiszai rév. Átkelt a révnél. Várakozik a révnél. □ Kiszállván Balaton szántódi révére, | Az áldott országba: Somogyba beére. (Csokonai Vitéz Mihály) Abádi rév táján ha jártok, Mondjátok el az ősi fohászt. (Juhász Gyula)
2. Ma általában kisebb vízi járműveknek (rendsz. csónakoknak, sajkáknak, kompoknak) kikötő-, horgonyzó-, pihenőhelye, gyak. a rendes kikötőtől kissé távolabb. □ S habháton a sajka megy úrhatlanúl [= gazdátlanul], Míg vissza erővel a révbe nyomúl. (Vörösmarty Mihály) Ha sejtené a nép, hogy hajónk Még már ma révbe szálland Indiából, | Máskép fogadna. (Madách Imre) || a. (átvitt értelemben) □ Szíved a rév, ott kötök ki. (Vörösmarty Mihály) Hazánk csónakát annyi vad viharból | te vitted csöndes rév felé. (Babits MihálySzophoklész-fordítás)
3. (régies) Az a hely, ahol a két hajótestre szerelt alulcsapó vízimalmot szokták üzemben tartani.
4. (tájszó) Komp.
5. (átvitt értelemben, választékos) Az az állapot, helyzet, amelyben vki (vmi) hosszas fáradozás v. küzdelem után célját elérve megnyugodhat, megpihenhet, ill. biztonságban lehet. Az óhajtott rév, révbe ér, jut; révbe juttat vkit; → beevez vminek a révébe; (tréfás) beevez a házasság révébe: megnősül. □ Földi élet, hol a réved? (Vajda János) Sohse kivántam megállni: Rév és nyugvás aprók dolga. (Ady Endre) Öreg karosszék lett a réve néki, Békés, dalos rév. (Juhász Gyula)
6. (átvitt értelemben, régies, irodalmi nyelvben) A halál révén van v. áll: a) halálos veszedelemben van; b) haldoklik. □ Barátunk a halál révén van. (Csokonai Vitéz Mihály) Egy közülünk e percben a halál révén áll. (Jókai Mór) A szócikk végére a következő kiegészítés iktatandó:
7. (átvitt értelemben) Vmely réven: vmely úton-módon. Ezen a réven sokat el lehet érni. || a. Vki, vmi révén: vki, vmi által, útján, segítségével, közbenjárásával; (személyragos határozószó-szerűen ragozva, rendsz. az én, te, ő, mi, ti, ők személynévmással állandósult szókapcsolatot alkotva) az én révemen, a te réveden, az ő révén, a mi nyúlünkön, a ti réveteken, az ő révükön: az én közvetítésemmel, segítségemmel, a te közvetítéseddel, segítségével stb.; énáltalam, teáltalad stb.
8. (átvitt értelemben) Vmilyen, vmely réven: vmilyen, vmely közvetítéssel. Sok francia szó német réven került a nyelvünkbe. □ E német szót [curukk] a hintós kocsisok réven tanulhatta el a nép. (Arany János) || a. (átvitt értelemben, népies) Vki, vmi révén: <a cselekvés titkos, alattomos, fortélyos v. tilos, bűnös módjának kifejezésére:> vki, vmi útján, segítségével; vki, vmi által. Tudja, ki(nek a) révén veszett el. Az ördög révén jött: lopott holmi. □ Egy részeges hajdu ennek a révén sok bor elpusztult a pincéből. (Jókai Mór) || b. (átvitt értelemben) Vmilyen, vmely réven: vmilyen, vmely alapon; vmilyen, vmely jogon. Milyen réven szólsz bele a dologba? □ Ön esetleg örökséghez juthat ezen a réven. (Mikszáth Kálmán)
Szólás(ok): amit nyer a réven, elveszti a vámon v. amit a vámon nyer, elveszti a réven: az egyik alkalommal szerzett hasznával, előnyével nyereségével éppen felér a másszor szenvedett kára, vesztesége, hátránya.