Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (történettudomány) <Az osztálytársadalom legkezdetlegesebb formájában> az a teljesen jogfosztott, elnyomott, kizsákmányolt, termelési eszközökkel nem rendelkező dolgozó, akinek munkáját gazdája, a rabszolgatartó ellenszolgáltatás nélkül kizsákmányolta, s akit gazdája szabadon eladhatott, megölhetett. Lázadó, lenézett, megvetett, nyomorult rabszolga; a rabszolgák felkelése, lázadása; eladnak vkit rabszolgának. □ No mondhatom, hogy nagyszerű dolog: Egy rabszolgával a földön kevesb van. (Madách Imre) Arany teríték | mellett hevertek a hatalmasok, | nyüzsgvén köröttük szép rabszolga sok. (Babits Mihály)
2. (átvitt értelemben) Ehhez hasonló, kizsákmányolt, nyomorúságos társadalmi helyzetben levő ember. Gyarmati, néger rabszolga; a tőke rabszolgái; házi rabszolgaként tartotta. □ Fiam, rabszolga tengeren túl, Hátán a hús korbács alatt húll. (Tompa Mihály) Azt hiszem, az az ág, amelyikből én sarjadtam, mindig rabszolga volt , és végső sarjában a szűcstű rabszolgájából az írótoll rabszolgája lett. (Móra Ferenc)
3. (átvitt értelemben, ritka, választékos) Vkinek engedelmes híve, hódolója. Hűséges rabszolgája lett. □ A szerelemben csak tirannus lehetsz vagy rabszolga. (Ambrus Zoltán) Néma barátod, rabszolgád vagyok, | alázatos és bizalmas barát. (Szabó Lőrinc)
4. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben is) Szabadságától megfosztott, rabságba vetett, ill. zsarnoki elnyomásban, kizsákmányoltságban élő <személy, csoport>. Rabszolga költő. □ Ha majd minden rabszolga-nép Jármát megunva síkra lép Ott essem el én, A harc mezején. (Petőfi Sándor) Vess lángot előttem, éjjeli szövétnek, Messze, határin túl sok rabszolga népnek. (Arany János)