Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

PÁNYVA főnév ..vát, ..vája
  • 1. Hosszú kötél, zsineg, amellyel vmely háziállatot, kül. lovat rendsz. karóhoz, cövekhez kötnek, hogy nagyobb körben legelhessen, de el ne kószálhasson. Pányván: ezzel megkötve, így megkötött állapotban; pányván legel a ló, a tehén, a kecske; a disznót pányván tartja; pányvára csap, ereszt: így megkötve legelni csap, ereszt; pányvára köt. □ Paripája szabadon van, nem bánja, Betyárlónak nem kell béklyó se pányva. (Tompa Mihály) Bence lovaikat pányvára ereszté. (Arany János) || a. Hosszabb kötél a szilaj ló, tehén, ökör vezetésére. □ Majd tiszta fehér mént, kin nem vala szeplő … Ilyen lovat ólból pányván kivezettek, Onnan, hol az oltár szent állati ettek. (Arany János)
  • 2. Csúszó hurokban végződő hosszú kötél, amellyel a távolabb levő v. futó állatot (ritk. embert) – nyakába vetve – megfogják. Pányvát vet; pányvával lovat fog ki a ménesből. □ Pányvával ezekből [= e lovakból], hamikor kell, fognak, Hajtva kötését repülő huroknak. (Arany János) Klára most a pányvát kapja a markába, Ügyesen elveti a tatár nyakába. (Jókai Mór)
  • Szóösszetétel(ek): pányvacövek; pányvadorong; pányvafa; pányvakaró; pányvavető.