Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Fémből v. erős bőrből készült, a testet többé-kevésbé elfedő domború védőfegyver, amelyet a (bal) karra erősítve az ellenfél csapásai, vágásai, szúrásai ellen védelmül viseltek. Kerek pajzs; római pajzs. □ Hol vagyon paizsom, páncélom, fegyverem? (Arany János) Térdig érő pajzsokkal takartan, vasba öltözötten dübörögnek elő a szpáhik. (Gárdonyi Géza) || a. (történettudomány) Pajzsra emel vkit: pajzsra ültetve vállra emeli, s ezzel vezérré nyilvánítja. □ Nézz Árpádra, magyar Őt bölcs Hadvezetők szabadon választván harcos urokká, Bátor örömriadás közepett pajzsokra emelték. (Vörösmarty Mihály)
3. A címer jelképes elemeit, rajzolatait magába foglaló, körülhatárolt mező. □ S ahol jön Ahol jön Egy fekete holló; | Hunyadi | Paizsán Űl ahoz hasonló. (Arany János) || a. Vmely iskolának különféle színű és rajzolatú, címerszerű jelvénye, amelyet a tanulók sapkájukon viselnek.
4. (állattan) <Többféle állat testén> szaruból v. ehhez hasonló anyagból álló kemény védőburok. A gyíkok testét pikkelyek és pajzsok borítják.
5. (növénytan) A fenyőtoboz pikkelyeinek a csúcsán levő vastagodás.
6. (fémipar) Az ajtó, ritk. ablak vasalásához tartozó hosszúkás fémlemez, amely elfedi a kulcslyukat.
7. (átvitt értelemben, választékos) Veszedelem ellen való oltalom. □ A sokat zaklatott Magyarország az óriási török hatalom elleni paizsnak tekintetett. (Deák Ferenc) Nem imádkozik. Védi magát a tudomány paizsával. (Jókai Mór)
Szóösszetétel(ek): 1. pajzsbogár; pajzscsörgés; pajzshordozó; pajzsszíj; pajzstetőzet; 2. címerpajzs; védőpajzs; védpajzs.
pajzsos.