Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Személy> úgy v. addig nyom vmit, vkit, míg az lent(ebb) levő helyre nem kerül. Lenyom vkit a víz alá. Kalapját lenyomja a fülére. A dühöngőt lenyomták a földre. □ Kezét-lábát megkötözték, s azután lenyomták a karszékbe. (Jókai Mór) Gyorsan lenyomta az ásót a földbe. (Móricz Zsigmond) || a. <Szerkezetet> működésének megindítása v. megszüntetése végett megnyom úgy, hogy az lejjebb levő helyzetet foglal el. Lenyomja a kilincset, a pedált. Lenyomta a gombot, de a csengő nem szólalt meg. □ A keze teli volt edénnyel, a könyökével nyomta le a kilincset. (Hunyady Sándor) || b. Lenyom vmit, vkit: <dolog> vmire, vkire ránehezedve, alacsonyabb helyzetbe juttatja. A vihar lenyomja a meleg levegőt. A súly lenyomja a mérleget. A teher lenyomta a vállát. □ Add rám terhedet, Mert engem illet, tégedet lenyom. (Vörösmarty Mihály) Egy porszem is lenyomná a mérleget, ha serpenyőbe vetnők. (Arany JánosShakespeare-fordítás)
2. Lenyom vmit: lefelé ható nyomással vminek a terjedelmét bizonyos mértékig csökkenti; tömörebbé tesz vmit. A havat a sok jármű lenyomta.
3. (bizalmas) Nagynehezen lenyel(et) vmit. Alig tudtam belőle egy falatot is lenyomni. Lenyomták a gumicsövet a torkán.
4. (átvitt értelemben) Vhol vmely időszakban kialakult árat, bért az akadályozó erők ellenére is leszállít. A gyárosok lenyomták a béreket. || a. Lenyomja a lázat: a) <gyógyszer> bizonyos fokig csökkenti v. megszünteti a lázat; b) <személy> gyógyszerrel ezt a hatást éri el.
5. (régies, irodalmi nyelvben) <Összehasonlításban, arányban, egyensúlyban> fontosságával túlhalad, felülmúl, ill. kiegyensúlyoz v. leront vmit. □ Száz erényét és jó tulajdonát lenyomja tévhitének egyetlen alapelve. (Jókai Mór) Süvegelje meg a külföld ez országot, Melyben le nem nyom egy hatalmas úr végett, Egy mázsa arany sem, egy lat tisztességet. (Mikszáth Kálmán)
6. (bizalmas) <Munkát, feladatot> kisebb-nagyobb erőfeszítéssel elvégez, befejez, túlesik rajta. Estére lenyomjuk ezt a kis munkát. □ Kitört a forradalom. Akkor lenyomta a hadi érettségit. (Kosztolányi Dezső) || a. (bizalmas) <Munkaidőt> többé-kevésbé fáradságos munkával el- v. kitölt. No, még két hetet lenyomunk, aztán hazautazunk.
7. (átvitt értelemben, régies) Nyomott helyzetbe, lelkiállapotba, hangulatba juttat vkit; nyomasztó hatásával ránehezedik. □ Lenyomott a fájdalom. (Vas Gereben) Az egész [emberi nemnek az az] átka, hogy nem becsüli, amije van, s túlbecsüli, amije nincs , lenyomá őt. (Arany János)