Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

KERESZTBE [ë-ë-e] határozószó
  • 1. Úgy, hogy iránya vmely más tárgy, dolog irányát szögben metszi; vminek irányát keresztezve. Keresztbe szel ←; keresztbe tett zászlórudak; keresztbe fonja ← a karját; keresztbe font [2] ← karral; keresztbe teszi a mellén a kezét; keresztbe rakja, teszi a lábát: egyik lábát a másik térdén átvetve lógatja; (ritka) keresztbe fordult szemmel: kancsalítva. □ Odatekintett részegségtől keresztbe fordult szemével. (Mikszáth Kálmán) Visszament szobájába, leült a székre, keresztbe tette lábait. (Kosztolányi Dezső)
  • 2. Vminek hosszirányára ferdén; átlósan. Keresztbe vetette a puskát a hátán. □ Nyakában nagy tarisznya és puska vannak körösztbe vetve. (Jókai Mór)
  • 3. Vminek a szélessége irányába(n), nem hosszában. Egy csont keresztbe akadt a torkán. Keresztbe tárcsáz, vet.
  • 4. (népies) Keresztben. □ A … tanár úr … kutyája keresztbe feküdt az auditórium küszöbén. (Mikszáth Kálmán) Négy … asztal volt keresztbe felállítva a falhoz. (Kuncz Aladár)
  • Szólás(ok): ld. szalma, szalmaszál.