Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (választékos, gyak. gúnyos) Emberi vonzalomból eredő, néha főleg alárendelt személy iránt leereszkedően megnyilatkozó jóindulat, amely arra készteti az embert, hogy másvkivel jót tegyen, vkinek a kérését, kívánságát teljesítse; jóakarat, pártfogás. Kegyben tart vkit; vkinek a kegyeibe → ajánlja magát; → beférkőzik vkinek a kegyeibe; → befurakodik vkinek a kegyeibe; vkinek kegyeibe → férkőzik; kegyébe fogad vkit; vkinek a kegyeibe → lopakodik; kegyben áll vkinél; kiesik vkinek a kegyéből; vkinek a kegyére áhítozik, pályázik; kegyére méltat vkit; kegyet gyakorol vkivel; vkinek a kegyét elnyeri, élvezi, elveszti; vkinek a kegyeit → keresi. □ Ábránd, hiúság, múló kegy, javak | Vész és gyalázat el ne rántsanak. (Arany János) E csekély meddő mesét, Mely csak álom, semmiség, Nézze most el úri kegy. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Dühbe csapott a béres igricek Vesztük-érző, úr-dicsérő románca. De künn a dal szabadító s szabad, Dörgölőzőn nem vágyik úri kegyre. (Ady Endre)
2. (rendsz. többes számban) (gyak. tréfás, gúnyos) A nő vonzalma, hajlama, hajlandósága vmely férfi iránt. Vkit kegyeiben részesít; kegyeit osztogatja; vkinek kegyeit élvezi; kegyeivel eláraszt, megajándékoz vkit. □ [A csermelyhez.] Oh vidd e rózsabimbót Vidd lejtve le, Gyengéden szíve halmát Illesd vele S ha erre meg nem indúl Szánó kegye, Zúgjad, hogy szíve márvány Mint kebele. (Vörösmarty Mihály)
3. (régies) Kegyelem (1). → Kényre-kegyre. □ "Testvéred Udvaromba miért soha nem vezetted ?" | György pedig felele: "Oh, uram királyom! | Érdemetlen volna királyom kegyére." (Arany János)