Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. tárgyatlan Kezével ismételten, gyorsan kap (VI. 2), nyúl vhová, vmihez v. vmi után, hogy megragadja. Vmi felé, vmi után kapkod; fűhöz-fához kapkod. A kisgyerek folyton a gyűrű felé kapkodott. Szóláshasonlat(ok): kapkod, mint Bernát a → mennykőhöz v. a mennykő után. □ Szép gyerek mind a kettő, a kisebbik mindig mosolyog, s kapkod bajszom után. (Eötvös József) Szegény bohó, Árny után kapkodsz. (Vajda János)
2. tárgyatlan (átvitt értelemben) Kapkod vkin, vmin v. vki, vmi után: mohón vágyik rá, megszerzésére törekszik, ill. mohón elfogadja. □ A fiú nem imádságon kapkod. (Arany János)
3. tárgyas <Több egynemű, rendsz. mozgó dolgot> kezével v. más testrészével többször utána kapva megragad. A kutya a legyeket kapkodja. Feldobott egy marék diót, csak úgy kapkodták a gyerekek. || a. tárgyas Egymás kezéből kapkodnak vmit, vkit: kevés v. egyetlen példányban meglevő vmit v. egy személyt több személy sorban, egymástól egy időre megszerezni, megkapni törekszik. A bálban egymás kezéből kapkodták a táncosok a lányt. □ Egymás kezéből kapkodják a tárcát. (Jókai Mór) || b. tárgyas (átvitt értelemben) Vmit kapkodnak: vmihez (főleg áruhoz) nagy mohósággal igyekeznek hozzájutni. Kapkodják az almát a piacon. Kapkodják az újonnan megjelent regényt. □ Kapkodva vették meg jó áron a mi tyúkjainkat a rimaszombati piacon. (Gárdonyi Géza) || c. tárgyas (átvitt értelemben) Egymás szájából kapkodják a szót: folyton egymás szavába vágnak.
4. tárgyas <Több tárgyat> sietve egymás után összeszed, fölszed v. összeszedni igyekszik. □ Nem győzte kétségbeesve kapkodni a holmijait. (Móricz Zsigmond) || a. Kapkodja az ételt: mohón v. nagyon sietve eszik.
5. tárgyas (ritka) <Vmely anyagot, tárgyat> több részletben v. több helyen megragadva ismételten magához v. magával ránt. Kapkodja a levegőt: többször egymás után hirtelen v. nehezen levegőt szív a tüdejébe. □ Izgatottan fogta össze ruháját, melyet a szél kapkodott. (Babits Mihály) || a. tárgyatlan Levegő után v. levegőért kapkod: fulladozik, lélegzete elakadozik. □ A rángatódzó száj fuldokolva, többször levegőért kapkodott. (Kosztolányi Dezső)
6. Kapkodja: <fejét, kezét, lábát> ismételten hirtelen elrántja, gyak. fájdalmában, v. hogy kikerüljön vmit. Kapkodja a lábát: (átvitt értelemben is) szedi a lábát, siet. Kapkodja a fejét a pofonok elől. □ Tovább futott, lábait kapkodva, szökdécselve, ahogy pesti futóbajnokoktól látta. (Kosztolányi Dezső) A kocsi futott, a lovak vígan kapkodták a lábukat. (Móricz Zsigmond)
7. tárgyatlan (átvitt értelemben) Rendszertelenül, hebehurgyán cselekszik, tesz egymás után több dolgot; ide-oda kap (VI. 3). Az utolsó percben fejvesztetten kapkodnak. Nem végez alapos munkát, csak kapkod. □ Kapkodva, sajátságosan szomorú lázzal csomagoltak, mint akiknek messzi utat kell megtenniök. (Kuncz Aladár) Kapkodva öltözködött, hogy el ne késsék a bankból. (Kosztolányi Dezső)