Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Felváltva jobbra is, balra is; ide-oda. Jobbra-balra tekintget: (átvitt értelemben is) egyformán szít ide is, oda is, álnok, kétszínű, haszonleső. Az ökölvívó jobbra-balra hajolt az ütések elől. Jobbra-balra rángatták a sárba süppedt szekeret, de hiába. □ A király azonban egymaga kiválik | Alatta enyeleg harci méne, Kánya, | Maga az aranypénzt jobbra balra hányja. (Arany János) Egyet-egyet rántottak a kötélen, s ilyenkor mindig megingott a kosár, jobbra-balra lóbálódzva. (Mikszáth Kálmán)
2. (átvitt értelemben) Mindenfelé, erre-arra. Jobbra-balra csavarog, mászkál. □ Az ifjabbakat elhordta jobbra-balra a vihar. (Jókai Mór) Barátom felelte a fáradt ember nyolc óra hosszat folyton kutyagolok, előre-hátra, jobbra-balra! (Ambrus Zoltán)
3. Jobboldalt is, baloldalt is; mindenütt. □ Mén az ujonc a seregben A golyó zug, hull az ember Tőle jobbra-balra. (Tompa Mihály) Gergely egy falka összeszorult pogányra ugrat. Vágja őket jobbra-balra. (Gárdonyi Géza) || a. (átvitt értelemben) Többé-kevésbé egyidejűleg az egyik helyen is, a másik helyen is. Jobbra-balra teszi a szépet. Jobbra-balra csalja az urát.