Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

JOBB [1] melléknév és főnév
  • I. melléknév
  • 1. Emberi, állati testen az <az oldal, rész>, amelyik a szív, illetve a szívdobogás oldalával ellentétes. Jobb comb, fül, kar, kéz, láb, lapocka, szem, váll; vkinek a jobb keze ←. □ A fa dárda vigan perdült jobb kezökben. (Arany János) Inkább vágatnám le a jobb kezemet, mintsem azt a kutyát elveszítsem. (Mikszáth Kálmán)
  • 2. E felől az oldal felől levő <hely, rész, ill. személy, dolog>. Jobb oldal, sarok; a templom jobb hajója; az épület jobb szárnya; a kocsi jobb első kereke; a tanuló jobb szomszédja. A középcsatár a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. A kövezők az út jobb oldalán dolgoznak. □ Pál … Nyomatékul egy tallért dob Az igazság mérlegébe, Mit a biró csúsztat a jobb Oldalon levő zsebébe. (Arany János) || a. Jobb szárny: a) hadseregnek, csapatnak, menetnek a jobb oldalon levő része. A jobb szárny támadása meghiúsult. □ Hol van a vezér? vezesse a jobb szárnyat szaporán. (Arany János–Arisztophanész-fordítás) b) (sport) <labdarúgásban, labdajátékokban> a támadó sor jobb oldalán levő játékosok összessége (rendsz. a jobb összekötő és a jobbszélső). Főként a jobb szárny játszott jól.
  • II. főnév -ot, -ja
  • 1. (rendsz. birtokos személyraggal) (választékos) Jobb kéz. Jobbjában tart vmit; vkinek a jobbján: vkinek a jobb keze felől mellette; esküre emeli a jobbját; fölemeli a jobbját; jobbját nyújtja vkinek: a) <ismerkedéskor, ill. üdvözlés alkalmával megbecsülése, barátság jeléül>; b) <kibékülés jeléül>; → baráti jobbot nyújt vkinek; → visszaveszi jobbját. István király jobbját ereklyetartóban őrzik. □ Bátyám! de nem, ne nyújtsad jobbodat, Ne nyúlj hozzám; én fertezett [= becstelen] vagyok. (Vörösmarty Mihály) Villog a jobbjában fényes erős kardja. (Arany János) A szultán jobbján lovagolt Ibrahim, a nagyvezér. (Jókai Mór)
  • 2. (sport) Jobb láb. Jobbal hatalmas gólt rúgott.
  • 3. (névutóval v. határozóragos alakban) Jobb oldal, ill. jobb irány. Jobb felé; jobb felől; jobbra → át!; jobbra → igazodj!; jobbra → kanyarodj!; jobbra → nézz!; jobbra v. jobb felé megy; jobbról v. jobb felől jön; jobbról v. jobb felől áll. □ Amott látom domborodni | Nagy-Somlónak kalapját; | Amott, jobbról nyálasodni A Marcalnak iszapját. (Kisfaludy Sándor) Három … gödröcske támadt szép arcán, egyik balról, másik jobbról, a harmadik … az álla közepén. (Mikszáth Kálmán)
  • 4. (politika, 1945 előtt) <Polgári parlamentben> a baloldalon helyet foglaló forradalmi és haladó szellemű képviselőkkel ellentétben a jobboldalon ülő reakciós, nem forradalmi irányzatú képviselők összessége. A mérsékelt jobb; a szélső jobb.