Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

ISMERETLEN [e-e-e] melléknév és főnév, (tájszó) ösmeretlen
  • I. melléknév -ül, -ebb [e] Olyan <személy, dolog>, akiről, amelyről nincs tudomásunk, akit, amelyet nem ismerünk. Ismeretlen bolygó, személy, táj, vidék; ismeretlen ismerős: olyan személy, akit hírből v. látásból ismer vki, de közelebbről nem tudja, hogy kicsoda; ismeretlen helyen tartózkodik; az ismeretlen katona ← sírja; (postaügy) a címzett ismeretlen; <kézbesíthetetlen küldeményeken haszn. jelzésként>. Ez a könyv számomra v. előttem ismeretlen. Szerettem ismeretlen városokban kószálni. Lopásért feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. □ Ismeretlen bajnok fekete paripán Vágtat a zászlóhoz. (Arany János) Ismeretlen sírgödörbe Elalunni mindörökre … (Vajda János) Rablók ölték őt meg hír szerint, | egy hármas keresztúton, ismeretlenek. (Babits Mihály–Szophoklész-fordítás) A gyár summásokkal dolgoztatott, akik ismeretlen világból jöttek. (Móricz Zsigmond) || a. Olyan <személy>, akinek a neve nem általánosan ismeretes. Ismeretlen nagyság; ismeretlen színész.
  • II. főnév -t, -ek, -e [ë, e]
  • 1. Ismeretlen személy. Egy ismeretlen állt a kapu előtt. Ismeretlenekkel ne állj szóba! □ Hol van ő, a nyájas ösmeretlen? (Vörösmarty Mihály) Elszeretted előlem Ezt a szép ismeretlent. (Ady Endre) Ismeretleneket nem szokott házába ereszteni. (Krúdy Gyula)
  • 2. (választékos) Ismeretlenség (2). Út az ismeretlenbe.
  • 3. (mennyiségtan) Az a mennyiség, amelynek számértékét az adott v. megszerkesztett egyenletből kell kiszámítani. Az egyenlet két ismeretlent tartalmaz. Az ismeretlent x, y és z betűvel jelöljük. □ Komolyan töprengett, … mintha egy egyenletet kellene megoldania, több ismeretlennel. (Kosztolányi Dezső)