Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Az emberiség, ill. vmely nép, nemzet, korszak írásban, ill. nyomtatásban megörökített v. (főként régen) élőszóban megnyilvánuló szellemi tevékenységének eredménye, az írói alkotások, művek összessége. Középkori, ókori irodalom; a modern irodalom. || c. Kül. vmely nyelven létrejött, ill. megírt szépirodalom, költészet. Francia, magyar, perzsa irodalom; a klasszikus ókori irodalmak; a XVI. sz. irodalma; Erdély irodalma; íratlan, irodalom előtti, szóbeli irodalom: ősi v. népköltészet; → kéziratos irodalom; → fehér irodalom; idealista, naturalista, realista irodalom; → világi irodalom; az irodalmat műveli. Az irodalom a legtágabb körű művészet. Az irodalom célja a valóság művészi ábrázolása. □ A magyar irodalom él még! Él és ifjú és friss. (Babits Mihály) Magyarok voltunk, mi adtuk a magyar nyelv gerincét s színét az irodalomnak. (Móricz Zsigmond) || b. Az irodalomnak (1) vmelyik (tárgy és cél szerint) elkülönülő, sajátos jellegű ága. Földrajzi, műszaki, politikai irodalom; ifjúsági, ismeretterjesztő, tudomány-népszerűsítő irodalom. Az irodalom nem ismeri ezt az adatot. || c. (irodalomtudomány) Írónak és olvasóközönségnek írott művek révén létrejött viszonya. Az irodalom fejlődés, tényezői.
2. Vmely (tudományos v. szakmai) kérdésre vonatk. (nyomtatott) művek összessége, ill. ezeknek jegyzéke; bibliográfia. E tárgynak nagy irodalma van. Ismeri a kérdés egész irodalmát. Közli az erre vonatkozó irodalmat is. || a. (politika, 1945 után) <Politikai, szakmai-ideológiai oktatásban> a tárgyalt kérdés feldolgozásához szükséges munkák (tanulmányok, füzetek, cikkek) sora v. összessége. Ajánlott, kötelező irodalom; közli, kijelöli az irodalmat.
3. (átvitt értelemben) Ennek a művészetnek társadalmi szerepe; irodalmi élet. Nagy szerepet játszik, neve van az irodalomban. Az irodalomban döntő jellegűek a gazdasági és a politikai tényezők. □ Az egész világ egy iszonyú szervezet és szervezet az irodalom is. (Babits Mihály)
4. (átvitt értelemben, ritka, kissé rosszalló) <Vmely írásműben v. elbeszélésben> a képzelet szüleménye a valósággal szemben; kitalálás, költött dolog. Ebben több az irodalom, mint a valóság. Ez csak irodalom!