Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Vmely személy v. dolog tulajdonságainak részletezése, felsorolása helyett haszn. kifejezésként, főleg jó v. rossz tulajdonságokra utalva:> ilyen meg (am)olyan; ilyen meg ilyen. □ Ő lám magas, Ő ilyen olyan szál derék személy. (Arany JánosShakespeare-fordítás)
2. (rendsz. rosszalló) Olyanféle, amilyen legtöbb van; nem valami értékes; akármiféle, akármilyen. Ilyen-olyan népség. □ Nem milliónyi ilyen-olyan ember, | De Ember az Isten ígérete. (Ady Endre)
3. (népies) <Szidalmazó, korholó jelzőket helyettesítő enyhítő kifejezésként:> ilyen meg amolyan. □ Illyen-ollyan szedte-vette Cudar népe, Igy ejtitek ti az embert Kelepcébe? (Arany János) Ejnye ilyen-olyan kölyke! (Csepreghy F.) Azt pedig nem fogod tenni, ilyen-olyan vén csontja! (Mikszáth Kálmán) No te ilyen-olyan gazember! (Benedek Elek)
II. (főnévi) (ilyenolyant), ilyenje-olyanja (ilyenolyanja)
1. <Szidalmazást, korholást jelentő megszólítás v. megnevezés helyett haszn. szóként:> ilyen-olyan (I. 3) ember. □ Föl, föl! te illyen ollyan! (Garay János) Még csak az kellene, ilyen-olyanjai! (Sebők Zsigmond)
2. (ritka) Aki ilyenje-olyanja van!: <káromkodást enyhítő kifejezésként>.
III. Ilyen-olyan adta: ilyenadta (IIII). □ Merre oly nagy széllel, Ambrus gazda? | "A kocsmába, ilyen-olyan adta!" (Petőfi Sándor) Vágtass, lovam, [Pegazusom], S lábad alá ha ellenség botlik, Rúgd agyon az ilyen-olyan adtát. (Petőfi Sándor) Sancho százhúsz ilyen-olyan adtával feltápászkodott. (Győry V.Cervantes) Vedd le azt a rongyot, ilyen-olyan adta ! (Mikszáth Kálmán)