Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Feljebbvalótól, idősebb v. (régies) társadalmilag magasabban álló személytől származó közlésnek, felszólításnak szolgálatra kész tudomásulvételeként:> megértettem, s eszerint fogok cselekedni. [Reggel hatkor jelentkezel!] Igenis! □ Te már 11-én megérkezel Szentandrásra, de nem hozzám szállsz, hanem a vendéglőbe [ mondta János úr a vejének]. Igenis. (Mikszáth Kálmán) Lányok, ti olvastátok, hogy mit írt Petőfi az emlékkönyvembe! Igenis, mi olvastuk. (Krúdy Gyula) Mondja mög Rózsa Sándornak, lögyön szöröncsénk a városi tanácsban [mondja a bíró a szentesi polgárnak]. Igönis, mögmondom. (Móricz Zsigmond) Nem megyek be! szólt a diák még egyszer erősen. Igenis [ mondta a cselédlány]. (Móricz Zsigmond) || a. <Megelőző közlés után, udvariassági formaként.> □ Nem késem megírni a fővárosba, hogy Szeged népe az árulóval való minden alkudozás ellen ünnepélyesen tiltakozik. Megírhatom ezt? (A nép: Meg!) Igenis, megírom (Kossuth Lajos)
2. <Feljebbvaló v. (régies) magasabb társadalmi helyzetben levő személy állító alakú kérdésére adott szolgálatkész válasz bevezetésére:> igen. □ A diák odakünn van, úgy-e? [kérdezi a tanár a pedellustól.] Igenis odakünn járkál. (Mikszáth Kálmán) Nem jön? Ön megtagadja tehát gyermekét? [ kérdezi a szolgabíró Filcsiktől.] Igenis, kérem alássan. (Mikszáth Kálmán) || a. <Egyenrangúak között kétkedést kifejező közlés v. kérdés után erősen nyomatékos igenlés kifejezésére:> hát hogyne! igen bizony; nagyonis, persze. [Te talán láttad az üstököst?] Igenis, láttam. □ Egy küldöttség gróf Topsichot kívánja főispánnak. Van ellene kifogásod? Igenis van. (Mikszáth Kálmán)
3. <Tagadó alakú közlésre, kérdésre adott v. tiltásra tagadó alakú s beleegyezést, helyeslést, vmivel való egyetértést jelentő válaszként, ill. dacos tagadásként.> [Tehát nem fizetsz.] Igenis, nem fizetek. [Ne írd alá!] Igenis, nem írom alá. □ És nem kínál meg az úr abból a sajtból? Igenis, nem kínálom meg. (Vas Gereben) 31 <Hasonló helyzetben, puszta tagadószóval kifejezett tagadó felelet előtt.> Ön nem akar ügyvéd lenni? Igenis nem! feleli [az úrfi] határozott dölyffel. (Vas Gereben) Eszerint sohasem lehetne azon adósságot behajtani bírói úton! Igenis, nem mondja Földváry , míg a mostani magyar törvények érvénnyel bírnak. (Vas Gereben) És kend mégsem erre az emberre fog szavazni? Igenis, nem, méltóságos uram! (Mikszáth Kálmán)
4. (ritka, tréfás) <Állító alakú, megerősítést sürgető kérdésre adott tagadó válasz előtt.> □ Úgy-e hogy így van, Ferenc gazda? Igenis nincs úgy. (Ágai Adolf)
II. határozószó
1. <Tagadó kérdés v. közlés után, tényleges v. feltételezett ellenkező állásponttal szemben, a felelő saját állításának nyomósítására, rendsz. dacos ellenkező feleletben:> de bizony. [Ugye nem tanultál?] Igenis tanultam! [Ugye, hogy nem mondtad?] Igenis mondtam. [Hiszen te ott se voltál!] Igenis ott voltam! Megmutatják neki, hogy igenis megférnek egymás mellett. □ Félek, hogy nem tudom én azt így végigjátszani. Igenis tudod. Csak neki kell vágni. (Nagy Lajos)
2. <Megelőző közlés után, az előzményben foglalt (kissé bizonytalan) állítás megerősítésére, feltételezhető v. feltételezett kételkedés elhárítására:> csakugyan, valóban. Mondhatnám, szép gyermek, igenis szép. □ [Gizella] elmondta, ahogy a lányok szoktak beszélni mosolyogva, könnyezve gyorsan megcáfolva minden ellenvetést, hogy Simándi igenis derék ember. (Gárdonyi Géza) Dolgozni muszáj. Akinek muszáj, annak igenis muszáj. (Móricz Zsigmond)